دستور پخت کیک یزدی با ماست و پیمانه در خانه

طرز تهیه کیک یزدی

طرز تهیه کیک یزدی

کیک یزدی یکی از کیک های بسیار خوشمزه و اصیل ایرانی می باشد که شما می توانید خیلی راحت این کیک یزدی را در فر و توستر می توانید کیک یزدی را تهیه کنید. در این رسپی از جوش شیرین و نمک میوه استفاده نمی شود و بدون این دو قلم نیز خیلی خوب پف می کند. همه مواد به پیمانه و گرم گفته شده است تا بتوانید به راحتی کیک یزدی را در خانه تهیه کنید. اما اگر دوست دارید کیک یزدی به روش قنادی در خانه تهیه کنید.

مواد لازم کیک یزدی با پیمانه

آرد 1.5 پیمانه (210 گرم)
تخم مرغ 3 عدد
روغن مایع 1/2 پیمانه و 1 ق غذا خوری معادل 110 گرم
ماست پر چرب 1/2 پیمانه و 1 ق غذا خوری معادل 150 گرم
شکر 3/4 پیمانه معادل 150 گرم
پودر هل 1/2 ق چای خوری
بیکینگ پودر 1.5 ق چای خوری
عسل 1 ق غذا خوری
گلاب 2 ق غذا خوری
کنجد به مقدار لازم

طرز تهیه کیک یزدی به روش قنادی

مرحله اول: آماده سازی

ابتدا باید همه مواد را در دمای محیط قرار دهید تا هم دما شوند. سپس فر را با دمای 180 روشن کنید و مواد را با پیمانه یا ترازو مواد را اندازه گیری کنید.

مرحله دوم: هم زدن مواد

در ادامه تخم مرغ را به همراه پودر هل و شکر را با همزن برقی با برای 5 دقیقه بزنید تا کرمی رنگ شود و حتما بین هم زدن دورگیری کنید. در ادامه باید عسل یا شربت بار به همراه گلاب به مواد اضافه کنید و حدود 20 ثانیه دیگر با همزن برقی هم بزنید.

مرحله سوم: تهیه مواد

در ادامه باید ماست و روغن مایع را اضافه کنید و به مواد اضافه کنید و بعد آرد و بیکینگ پودر را باهم مخلوط کنید و سه بار الک کنید تا سبک شود و بعد برای چند ثانیه با دور کند هم بزنید برقی بزنید تا گلوله های آرد باز شود. سپس کپسول های کاغذی را داخل قالب مافین قرار دهید.

مرحله چهارم: پخت کیک یزدی

در ادامه باید از مواد تهیه شده با کمک قیف یا ملاقه داخل کپسول ها بریزید به طوری 3/4 قالب پر شود و حالا باید با چاقو چرب شده یک بعلاوه روی کیک یزدی بزنید و حتما هر بار چرب کنید و بعد بعلاوه بزنید و کمی کنجد ریخته و داخل فر از قبل گرم شده به مدت 20 دقیقه با دمای 180 بگذارید تا پخته شود و بعد در انتها گریل را روشن کنید تا روی کیک یزدی نیز طلایی شود. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت کیک یزدی

  1. اگر فر برقی دارید ، حتما از حالت فن کانوکشن یا هوای داغ چرخشی استفاده شود ، ۷ دقیقه اول دمای ۲۱۰ درجه ، بعد دما را کم کنید و بمدت ۱۰ دقیقه با دمای ۱۸۰ درجه بگذارید تا پخته شود.
  2. برای توستر حتما المنت بالا و پایین همزمان روشن شود ، ۱۰ دقیقه اول دما ۲۲۰ درجه باشد بعد دما رو کم کنید و روی ۱۸۰ درجه بزارید ۱۰ دقیقه دیگه بپزد.
  3. حتما بیشتر از 3/4 پر نکنید زیر یکی از دلایل پف کردن و ترک خوردن کیک همین می باشد.
  4. اگر دمای فر کم باشد کیک سر ریز می شود و گنبدی نمی شود.
  5. وقتی مواد خشک را اضافه کردید خیلی زیاد هم نزنید فقط در حد مخلوط شدن هم بزنید.
آخرین بروز رسانی در: 15 ژوئن 2023