دستور پخت بادمجان شکم پر گیاهی (بدون گوشت) به روش شمالی

طرز تهیه بادمجان شکم پر

طرز تهیه دلمه بادمجان شکم پر

دلمه بادمجان شکم پر یکی از خوشمزه ترین دلمه ها می باشد که شما می توانید به روش شما بدون نیاز به گوشت است و شما می توانید با چند قلم مواد سبزی مخصوص شمالی این دلمه را تهیه کنید و یا می توانید از سبزی های معطر نیز استفاده کنید. دلمه بادمجان شکم پر به همراه برنج بسیار خوشمزه تر می شود و حتی می توانید با نان نیز سرو کنید. شما می توانید مزه این دلمه را به دلخواه ملس کنید. اما اگر دوست دارید یک دلمه بادمجان شکم پر شمالی خوشمزه تهیه کنید همراه ما باشید.

مواد لازم

بادمجان 6 عدد
گردو 1.5 پیمانه
پیاز 1 عدد
سیر 1.5 ق مربا خوری پوره شده
رب انار ملس 2 ق غذا خوری
چوچاق و خالیواش 1 ق غذا خوری
نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم

طرز تهیه دلمه بادمجان شکم پر

مرحله اول: سرخ کردن بادمجان

ابتدا باید بادمجان ها را پوست بگیرید و داخل آب و نمک به مدت 20 دقیقه قرار دهید تا تلخی بادمجان ها گرفته شود و بعد بشورید و خشک کنید. سپس داخل یک تابه کمی روغن ریخته و زمانی که داغ شد بادمجان ها را با حرارت کم سرخ کنید تا نرم شود و اگر دوست ندارید سرخ کنید می توانید بادمجان ها را روی گاز کبابی کنید و یا برای 20 دقیقه داخل سرخکن یا فر قرار دهید و پوست بادمجان را بگیرید.

مرحله دوم: تهیه مواد میانی

در ادامه باید پیاز را پوست بگیرید و نگینی یا رنده کنید و داخل تابه به همراه کمی روغن تفت دهید و بعد سیر له شده را نیز کمی تفت دهید تا عطر سیر بلند شد گردو خرد شده یا نیم کوب شده را اضافه کنید تفت دهید و کمی تفت دهید تا خامی گردو گرفته شود و در انتها باید سبزی معطر را به همراه رب انار اضافه کنید و هم بزنید تا مواد یکدست شود.

مرحله سوم: پخت دلمه بادمجان شکم پر

در ادامه باید بادمجان های پخته شده را روی سطح کار قرار دهید وسط بادمجان را شکاف بزنید و باز کنید و از مواد میانی تهیه شده شکم بادمجان ها را پر کنید و کمی از مواد نگه دارید و داخل تابه گود بریزید و کمی آب جوش به آن اضافه کنید و بعد بادمجان های پر شده را داخل آن قرار دهید و بگذارید برای 20 دقیقه با سس بجوشد و سس غلیظ شود و بعد به همراه پلو زعفرانی میل کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت بادمجان شکم پر شمالی

  1. می توایند برای تزیین از زرشک استفاده کنید.
  2. اگر دوست دارید می توانید به مواد گوشت نیز اضافه کنید ولی در رسپی شمالی بدون گوشت و با گردو تهیه می شود.
  3. به دلخواه می توانید از روغن زیتون اعلا برای سرخ کردن استفاده کنید.
  4. اگر رب انار شما ترش است می توانید از کمی شکر برای متعادل کردن کردن مزه ها استفاده کنید.
  5. می توانید به دلخواه از ترکیب گردو و بادام استفاده کنید.
  6. اگر به بادمجان کمی ماست بزنید جذب روغن کمتری خواهد داشت.
آخرین بروز رسانی در: 15 جولای 2023