دستور پخت فرنی نشاسته ذرت بدون تخم مرغ با شیر

طرز تهیه فرنی با نشاسته ذرت

طرز تهیه فرنی با نشاسته

فرنی نمادی از تنوع فرهنگی در تهیه و مصرف شیرینی‌هاست و در مختلف کشورها با تغییرات متفاوت ساخته و مصرف می‌شود. فرنی یک شیرینی سنتی یا آش محبوب ایرانی ها می باشد که در فرهنگ‌های مختلف جهان است که از نشاسته ذرت یا گندم تهیه می‌شود. این شیرینی در انواع مختلف و با نام‌های مختلف در مناطق مختلف جهان شناخته شده است. نشاسته ذرت یکی از مواد اصلی این فرنی می باشد این ماده اصلی ایجاد غلظت و ژله‌ای شیرینی را در فرنی ایجاد می‌کند، شما می توانید فرنی را با به صورت وانیلی ساده یا زعفرانی تهیه کنید. اگر دوست دارید یک فرنی خوشمزه و مخصوص با نشاسته ذرت تهیه کنید همراه ما باشید.

مواد لازم

شیر 2 لیوان
نشاسته ذرت 2 ق غذا خوری
پودر هل مقداری
گلاب 2 ق غذا خوری
کره 1 ق غذا خوری
شکر 1/2 لیوان

طرز تهیه فرنی با نشاسته ذرت

مرحله اول: مخلوط کردن مواد

ابتدا باید همه مواد را با کمک یک لیوان دسته دار فرانسوی اندازه گیری کنید و بعد شیر و شکر و نشاسته را داخل قابلمه بریزید و کمی هم بزنید تا گلوله های نشاسته باز شود و یا می توانید کمی نشاسته را با شیر مخلوط کنید و هم بزنید تا نشاسته باز شود و بعد به کل مواد اضافه کنید.

مرحله دوم: پخت مواد

حالا باید قابلمه را روی حرارت قرار دهید و هم بزنید تا کمکم شروع به غلیظ شدن کند دقت کنید باید حرارت پخت برای فرنی متوسط رو به کم باشد تا خامی نشاسته گرفته شود وگرنه مواد زود سفت می شود و بوی نشاسته در فرنی باقی می ماند.

مرحله سوم: افزودن گلاب

حالا باید پودر هل و گلاب و کره را به مواد اضافه کنید و دو دقیقه دیگر مواد را هم بزنید تا مجدد مواد به غلظت برسد و از روی حرارت بردارید و صبر کنید تا کمی خنک شود و بعد داخل کاسه های مورد نظر بریزید.

مرحله چهارم: تهیه فرنی با نشاسته ذرت

حالا به دلخواه می توانید فرنی را به صورت گرم یا سرد سرو کنید و برای تزیین می توانید از شابلون یا انواع مغز ها استفاده کنید و فرنی را میل کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور تهیه فرنی با نشاسته ذرت

  1. می توانید مواد را به دو یا سه قسمت تقسیم کنید و از پودر کاکائو یا زعفران برای رنگی کردن فرنی استفاده کنید و یا می توانید به کمک پودر کاکائو در انتها روی فرنی را تزیین کنید.
  2. به طور کلی در پخت فرنی به ازای هر لیوان شیر 2 ق غذا خوری نشاسته ذرت و 2 ق غذا خوری شکر لازم است.
  3. شکر فرنی کاملا دلخواه است و می توانید بسته به نوع این که برای نوزاد یا بزرگسال تهیه می کنید مقدار آن را کم و زیاد کنید.
  4. می توانید بجای هل از وانیل یا انواع اسانس ها استفاده کنید.
آخرین بروز رسانی در: 10 آگوست 2023