طرز تهیه حلوا سوهان ساده با پیمانه و آرد سبوس دار

طرز تهیه حلوا سوهان

طرز تهیه حلوا سوهان

حلوا سوهان یکی حلوا های بسیار خوشمزه و لطیف است که با آرد سبوس دار یا آرد سنگک تهیه می شود و شما می توانید برای مراسمات مختلف این حلوا را تهیه کنید زیرا بسیار لطیف و نرم است و به راحتی قابل فرم دادن و ماسوره زدن می باشد. این حلوا به دلیل استفاده از شیر بسیار نرم و لطیف است و برای تهیه آن باید کمی حوصله به خرج دهید. امروز طرز تهیه حلوا سوهان را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

آرد سنگک 1.5 لیوان
شیر 1/2 لیوان
روغن مایع 3/4 لیوان
شیر 1 لیوان برای تهیه شربت
شکر 1 لیوان
گلاب 1/3 لیوان
پودر هل 1 ق چای خوری
زعفران دم کرده 3 ق غذا خوری

طرز تهیه حلوا سوهان

مرحله اول: تهیه شربت

ابتدا باید شربت حلوا را تهیه کنید و کنار قرار دهید، برای این کار شکر و شیر و زعفران را داخل یک قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید تا شکر حل شود و اولین جوش را که زد حرارت را خاموش کنید و گلاب و پودر هل را اضافه کنید و کنار قرار دهید.

مرحله دوم: سرخ کردن آرد

در ادامه باید آرد را الک کنید و داخل قابلمه بریزید و بعد شیر و روغن مایع را اضافه کنید و هم بزنید و روی حرارت خیلی کم باید مداوم هم بزنید تا آرد داخل روغن حسابسی سرخ شود و تغییر رنگ دهد، برای این مرحله حدود 30 تا 45 دقیقه طول می کشد تا رنگ آرد مانند سوهان نه خیلی تیره نه خیلی روشن شود پس باید صبر و حوصله به خرج دهید و اصلا دست از هم زدن نکشید.

مرحله سوم: افزودن شربت

در اواسط تفت دادن چون شیر تبخیر می شود آرد به شکل خرده بیسکویت در می آید و کاملت طبیعی است و همچنان شما به هم زدن ادامه دهید تا کم کم دوباره رقیق شود و بعد شربت را ولرم را کم کم اضافه کنید و هم بزنید تا حلوا جمع شود شما در عرض 1 دقیقه هم زدن مشاهده می کنید که حلوا جمع می شود.

مرحله چهارم: تهیه حلوا سوهان

در ادامه باید حلوا را گهواره کنید یعنی به سمت چپ و راست تکان دهید وقتی به این مرحله رسیدید یعنی حلوا شما جا افتاده است و بعد داخل سینی بریزید و تزیین کنید و یا می توانید داخل قالب سیلیکونی یا پلاستیکی مواد حلوا را فشرده کنید و بعد از این که خنک شد روی دیس برگردانید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت حلوا سوهان

  1. استفاده از آرد سفید باعث می شود رنگ حلوا روشن باقی بماند.
  2. دقت کنید اصلا نباید دست از هم زدن بردارید زیرا سریع گلوله می شود.
  3. اگر پودر هل ندارید می توانید کمی از عرق هل استفاده کنید.

طرز تهیه حلوا زعفرانی

آخرین بروز رسانی در: 10 آوریل 2024