دستور پخت خاگینه ساده

طرز تهیه خاگینه

طرز تهیه خاگینه

خاگینه یکی از خوشمزه ترین میان وعده های ما ایرانی ها می باشد که طعم و مزه بسیار خوبی دارد و شما می توانید این خاگینه خوشمزه را این بار به روش تبریزی در خانه تهیه کنید. در خاگینه مغز دار شما می توانید از انواع مغز ها استفاده کنید و این میان وعده برای عصرانه یا حتی شام در خانه آماده کنید. امروز طرز تهیه خاگینه تبریزی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

تخم مرغ 3 عدد
آرد 3 ق سوپ خوری
شکر 3 ق غذا خوری
ماست شیرین و کمی سفت ۲ ق سوپ خوری
بیکینگ‌ پودر 1 ق چای خوری
وانیل 1/4 ق چای خوری
زعفران 1/2 ق  چای خوری
هل ساییده 1/4 ق چای خوری

مواد میانی خاگینه

دارچین 1 ق چای خوری
پودر گل محمدی 1 ق چای خوری
گردو ی نگینی خرد شده 2 ق سوپ خوری
هل سابیده شده 1/8 ق چای خوری

مواد شربت

شکر ۱ لیوان
آب 1/2 لیوان
گلاب ۱/۳ لیوان
هل نوک ق چای خوری
زعفران 1 ق چای خوری
گلوکز 1 ق غذا خوری

طرز تهیه خاگینه تبریزی

مرحله اول: آماده سازی شربت

ابتدا شربت خاگینه را آماده کنید. شکر ،آب ،زعفران ،گلاب ، هل و گلوکز را داخل قابلمه ریخته و روی حرارت ملایم قرار دهید تا شکر و گلوکز حل شوند و پس از جوشیدن،از روی حرارت بردارید. اگر گلوکز ندارید می توانید حذف کنید.

مرحله دوم: تهیه مواد خاگینه

خاگینه را آماده کنید. تخم‌مرغ ها ،شکر ،هل ساییده و وانیل را با همزن برقی بزنید تا پوک و سبک شود و آرد،ماست،بیکینگ پودر و زعفران رو افزوده و خوب هم میزنیم تا کاملا یکدست شود و قابلمه تفلون رو چرب کرده و روی حرارت قرار دهید تا گرم شود و شعله‌ پخش کن زیر قابلمه قرار دهید.

مرحله سوم: پخت خاگینه

نيمى از مواد رو درون قابلمه ریخته و دمکنی سر قابلمه قرار داده و با حرارت ملايم صبر کنید تا كمى خاگينه بسته شود (حدود ۳ دقیقه طول بکشد)بعد پودر دارچین و گل محمدی و گردو و هل رو با هم ترکیب و روی سطح خاگینه بپاشید و سپس بقیه مواد خاگینه را بریزید روى موادمون و در حرارت کم و همچنان با دری که با دمکنی پوشانده ایم بپزید.

مرحله چهارم: تهیه خاگینه

یکطرف که سرخ شد،بر گردانید تا طرف دیگه هم سرخ شود و دیگر نیازی به در قابلمه و دمکنی نیست و پس از سرخ شدن از روی حرارت برداشته و شربت سرد را روی خاگینه‌ ی داغ ریخته و یک ساعت کنار قرار دهید تا شربت به خورد باقلوا برود و سپس برش بزنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت خاگینه

  1. شهد باید سرد باشد و روی خاگینه داغ بریزید تا جذب هم شود و اگر شهد داغ باشد باعث خمیری شدن خاگینه می شود.
  2. :مقدار روغن را داخل ماهیتابه زیاد نریزید چون باعث می شود خاگینه تون پف نکند.
  3. اندازه شکر به آب 2 به 1 می باشد.
آخرین بروز رسانی در: 7 فوریه 2024