آموزش درست کردن عدس پلو خوشمزه با گوشت

طرز تهیه عدس پلو با مرغ

طرز تهیه عدس پلو

عدس پلو چه ساده باشه چه با گوشت، طرفدارهای دو آتیشه خودش رو داره، مخصوصا تصویری که از عدس پلو با سالاد سر سفره می‌بینی باعث میشه که حجم معده خود به خود چند برابر بشه.

طرز تهیه عدس پلو به طور معمول کار خاصی نداره و نیاز نیس که حتما آشپز حرفه‌ای باشی، با رعایت چند نکته میتونی به همون طعم قدیمی که مامان‌بزرگ‌ها درست میکردن برسی.

نحوه درست کردن عدس پلو واسه کسایی که تازه دارن آشپزی یاد میگیرن واجبه چون بهتره به خاطر خواص زیادی که داره این پلو رو تو برنامه هفتگی غذایی جا بدی تا از طعم و خاصیتش لذت ببری.

برای درست کردن عدس پلو خوشمزه، با من همراه باشید تا دو نوع عدس پلو با گوشت و مرغ رو به صورت جداگانه به شما عزیزان آموزش بدم.

مواد لازم عدس پلو برای 4 نفر
عدس 1 پیمانه
برنج 3 پیمانه
گوشت چرخ کرده 200 گرم
کشمش پلویی 1 پیمانه
زعفران 1 قاشق غذا خوری
پیاز 2 عدد متوسط
نمک به اندازه کافی
فلفل سیاه 1/4 قاشق غذا خوری
زرد چوبه 1 قاشق چای خوری
روغن مایع به اندازه کافی

طرز تهیه عدس پلو مجلسی با گوشت چرخ کرده

نکته: عدس پلو پختن راحته، اما نیاز به رعایت یه سری نکات داره، قبل از شروع، عدس رو چند ساعت بزارید که خیس بخوره تا نفخش گرفته بشه. برنج رو هم همینطور، بسته به نوع برنج، با آب و نمک بزارید که خیس بخوره. کشمش هم نیاز به خیسوندن داره که نرم بشه.

 1. طرز تهیه عدس پلو خوشمزه رو با این حرکت شروع میکنیم که عدس رو بعد از خیس کردن، داخل قابلمه مناسب بریزید و با یه مقدار آب، بزارید که جوش بخوره که هم نرم بشه و هم اینکه روند پخت سریع‌تر پیش بره.

نکته: درب قابلمه عدس رو نبندید که پوست عدس جدا نشه.

 1. ادامه پخت رو با گذاشتن یه قابلمه دیگه رو حرارت ادامه میدیم، به این صورت که اول داخلش آب بریزیید که جوش بیاد، بعد که شروع به قل قل کرد، 1 قاشق روغن مایع به آب اظافه کنید، حالا باید برنج رو داخل قابلمه بریزید و بهش نمک اظافه کنید.

نکته: برای پختن برنج بهش 5 تا 10 دقیقه زمان بدید.

 1. نحوه درست کردن عدس پلو رو با آبکش کردن برنج ادامه میدم، اونم وقتی که دانه برنج اطرافش نرم، و داخلش سفت باشه. بعد از اینکه برنج رو داخل آبکش ریختید، آب سرد روش بریزید که له نشه و باعث به هم چسبیدن دانه ها نشه.
 2. حالا یکی از پیاز‌ها رو نگینی خورد کنید، یه تابه مناسب انتخاب کرده و با حرارت ملایم پیاز‌ها رو تفت بدید، وقتی رنگ پیاز طلایی شد، فلفل سیاه و زردچوبه رو بهش اظافه کنید و هم بزنید که یکدست بشن.
 3. عدس رو که تا حالا پخته و آبش کشیده شده، آبکش کنید و به مخلوط پیاز اظافه کرده و یه کوچولو هم بزنید که عدس به خوبی نرم بشه. بعد از آماده شدن، حرارت رو خاموش کنید که بریم سراغ حرکت بعدی.
 4. روند درست کردن عدس پلو رو با مخلوط کردن عدس به برنج پخته شده ادامه میدیم. بعد از این کار، یه قابلمه مناسب رو روی گاز بزارید و اول روغن مایع بریزید و اگه دوس داشتید میتونید برای ته‌دیگ از نان استفاده کنید.
 5. حالا وقتشه که مخلوط برنج و عدس رو داخل قابلمه بریزید، بعد از این کار با یه قاشق دوره قابلمه رو از داخل، دور بزنید که برنج از دیواره‌ها جدا بشه. در ادامه به اندازه ته لیوان آب روی برنج بریزید که بخار بشه.
 6. واسه این که برنج دم بکشه، یا از در دمی استفاده کنید، یا اینکه طوری درب قابلمه رو بزارید که هیچ بخاری ازش بیرون نیاد. حرارت رو خیلی کم کنید و اجازه بدید برنج دم بکشه.
 7. بریم واسه ادامه‌ی پختن عدس پلو. پیاز رو به صورت نگینی خورد کنید و تو یه تابه بریزید و با یه مقدار روغن شروع کنید به تفت دادن، رنگش که عوض شد فلفل‌سیاه و زردچوبه بریزید و در آخر گوشت چرخ کرده رو اظافه کنید.
 8. برای داشتن یه عدس پلو خوشمزه، گوشت رو با حرارت ملایم تفت بدید که به خوبی سرخ بشه. حالا یه ته لیوان آب به گوشت اظافه کنید و درب قابلمه رو ببندید که گوشت به خوبی پخته و نرم بشه.
 9. بعد از اینکه آب گوشت بخار شد، نوبت به اظافه کردن کشمش میرسه، اول آبکش کنید، بعد داخل تابه بریزید و کمتر از یک دقیقه هم بزنید و حرارت رو خاموش کنید.

نکته: میتونید که کشمش رو جدا تفت بدید و جداگانه سر سفره بزارید.

 1. عدس پلو که آماده شد، گوشت رو هم بهش اظافه کنید با هم مخلوط کرده و نوش جان کنید.

دستور دوم

طرز تهیه عدس پلو خوشمزه دمی با مرغ

مرغ رو خوشبختانه میشه که با اکثر غذاها ترکیب کرد. و پیشنهاد میکنم که اگه از اون دسته افرادی هستید که تنوع غذایی رو دوست دارید، عدس پلو با مرغ رو امتحان کنید و شک نداشته باشید که پشیمون نمیشید. با من همراه باشید.

مواد لازم برای عدس پلو با مرغ
برنج 2 پیمانه عدس 1 پیمانه
سینه مرغ 1 عدد پخته شده
کشمش 1 پیمانه
پیاز 1 عدد
زعفران(اختیاری) 1 قاشق چای خوری
کره 1 قاشق غذا خوری
نمک به اندازه کافی
فلفل سیاه نصف قاشق چای خوری
زردچوبه 1 قاشق چای خوری

مراحل طرزتهیه عدس پلو با مرغ


مرحله 1

دستور پخت عدس پلو با این حرکت شروع میشه که عدس رو بزارید که خیس بخوره تا نفخش گرفته بشه. همینطور در ادامه برنج رو داخل یه کاسه آب گرم و نمک بریزید و اجازه بدید که حدود 1 ساعت خیس بخوره تا به خوبی پخته بشه. سینه مرغ رو هم بجوشونید که کاملا پخته و نرم بشه که در ادامه ازش استفاده کنیم.


مرحله 2

برای ادامه‌ی پختن این پلو خوشمزه، 2 قابلمه مناسب رو انتخاب کنید. عدس رو آب کش کنید و با آب داخل یکی از قابلمه ها بریزید که به خوبی نرم و پخته بشه. درب قابلمه رو نبندید که پوستش جدا نشه.


مرحله 3

حالا نوبت به قابلمه دوم میرسه که اول داخلش آب بریزید و بعد از اینکه به جوش اومد برنج رو داخل قابلمه بریزید و یکم که پخته شد بهش نمک اظافه کنید. حدود 10 دقیقه نیاز به پختن داره.


مرحله 4

عدس رو بعد از پختن آبکش کرده و بهتره که واسه مخلوط شدن، اول به قابلمه برنج اظافش کنید، و بعد از پختن برنج هردو رو با هم آبکش کنید. فراموش نکنید که روی برنج آب سرد بریزید که بافتش نرم نشه.


مرحله 5

در ادامه طرز تهیه عدس پلو، یه قابلمه مناسب رو روی حرارت گذاشته و داخلش یه مقدار خیلی کم روغن بریزید و مخلوط عدس و برنج رو بهش اظافه کنید که بره واسه دم کشیدن.


مرحله 6

الان که پلو داره دم میکشه، پیاز رو به صورت نگینی خورد کرده و با یه مقدار روغن داخل تابه تفت بدید. وقتی که طلایی شد بهش زردچوبه اظافه کنید و یه مقدار هم بزنید که به خوبی مخلوط بشن.


مرحله 7

سینه مرغ رو ریش ریش کرده و به پیاز داغ اظافه کنید و به خوبی با هم تفت بدید. به اندازه مناسب نمک و فلفل سیاه روی مواد بریزید و هم بزنید. اجازه بدید که مرغ به خوبی سرخ بشه.


مرحله 8

برای سرخ کردن کشمش، میتونید که در آخر سرخ شدن مرغ، اون رو داخل تابه بریزید و حدود 1 دقیقه تفت بدید. حتی میتونید که اون رو داخل یه تابه دیگه با کره تفت بدید و زمانی که کشمش پف کرد، حرارت رو خاموش کنید.


مرحله 9

خب به قسمت خوشمزه کارمون رسیدیم، میتونید به دو روش عدس پلو رو سرو کنید؛ اول اینکه مرغ و کشمش رو داخل قابلمه عدس پلو ریخته و با هم مخلوط کنید. یا اینکه هر کدوم رو تو ظرف جدا سر سفره بزارید.

نوش جان.

آخرین بروز رسانی در: 13 جولای 2023