دستور پخت کلم پلو با مرغ مجلسی

طرز تهیه کلم پلو با مرغ

طرز تهیه کلم پلو با مرغ

کلم پلو با مرغ یکی از غذا های بسیار خوشمزه است که این بار قرار است با مرغ تهیه کنید. شما می توانید مرغ را به صورت ریش شده یا خرد شده تهیه کنید. کلم پلو با ادویه ها مخلوط باید تهیه شود که بوی آن گرفته شود. کلم پلو  طعم و مزه خوبی دارد و برای نهار و شام گزینه خوبی می باشد. امروز طرز تهیه کلم پلو با مرغ را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

كلم پيچ متوسط ١ عدد ٤٠٠ گرمى
سير 2 حبه
برنج 3 پیمانه
مرغ تکه ای 300 گرم
زعفران غليظ دم كرده 3 ق غذا خوری
پياز ١ عدد نگينى ريز خرد شده
رب گوجه 1 ق غذا خوری
دارچين 1 ق چای خوری
سرکه یا آبلیموترش 1 ق چای خوری
روغن به مقدار لازم

طرز تهیه کلم پلو با مرغ

مرحله اول: آماده سازی

در اكثر پلوهای قديمی در كنار غذا، گوشت يا مرغ بريان با انواع طبخ موجود است. اين گوشت‌ها را از قبل آماده می‌كردند و می‌گذاشتند تا بيات شود و بعد آن را به اشكال مختلف طبخ می‌كردند. يكی از روش‌ها آن است كه گوشت يا مرغ را با پياز در كره كمی تفت داده، سپس با مقداری زعفران ونمك مزه دار کنید.

مرحله دوم: آبکش کردن برنج

برنج را با نمك خيس کنید. آب را جوش آورده و برنج را در آن بریزید و بجوشانید تا زمانی كه برنج به حدی برسد که وقتی بين دو انگشت آن را فشرديم سه قسمت شود، بعد آبكش کنید.

مرحله سوم: تفت دادن کلم

كلم‌پيچ را خرد كرده و داخل تابه ریخته و سيرها را ريز رنده کنید و اضافه کنید و ۴ قاشق کره یا روغن افزوده و همه را با هم سرخ کنید. مرغ تفت داده شده با پياز را يا مرغ تكه شده و تفت داده شده را به كلم تفت داده شده اضافه كرده و رب و نمك و زعفران زده و ١ دقيقه تفت دهید و یک قاشق سرکه یا آبلیمو افزوده و بلافاصله از روى حرارت قرار دهید.

مرحله چهارم: تهیه کلم پلو

يك قاشق روغن ته‌ قابلمه بریزید. ته‌دیگ دلخواه که من از کنجد و سیب زمینی استفاده کنید،کف قابلمه چیده و يك تا دو كفگير برنج ريخته، بعد مقداری از مواد كلم را بریزید، كمى دارچين بپاشید و زعفران بریزید و دوباره برنج و بعد مواد كلم را همين طور لايه لايه تا مواد و برنج تمام شود. زعفران را روی پلو پخش كرده، در قابلمه را گذاشته و حرارت را زياد کنید تا بخار برنج بلند شود. بعد دم‌كنی قرار دهید و ۲۵ دقيقه صبر کنید تا پلو دم بكشد،و در ظرف دلخواه سرو کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت کلم پلو با مرغ

  1. بهتر است برای خوشمزه شدن از روغن کرمانشاهی استفاده کنید.
  2. می توانید نصف مرغ را با پیاز و ادویه بگذارید تا پخته شود و بعد ریش ریش کنید.
  3. به دلخواه می توانید از سبزی معطر یا شوید خشک استفاده کنید.
آخرین بروز رسانی در: 6 فوریه 2024