دستور پخت چای کرک عربی یا هندی با شیر و آب

طرز تهیه چای کرک

طرز تهیه چای کرک

چای کرک یا چای عربی یا عدنی اسم های این چای می باشد که طعم و مزه بسیار خوبی دارد و شما می توانید در همه فصل بخصوص فصل سرما این چای را تهیه کنید. در تهیه این چای از شیر عسلی یا شیر پر چرب استفاده شده است و می توانید برای شیرین شدن آن از شکر یا شیر عسلی استفاده کنید که طعم فوق العاده ی به این چای می دهد. این چای در خلیج فارس استفاده می شود و با ادویه های مختلف تهیه می شود و طعم شیرینی و تندی که عطر دلنشینی دارد و برای سلامت بدن بسیار مفید است و زیرا به سیستم ایمنی بدن و همضم غذا نیز کمک می کند. اگر دوست دارید یک چای کرک خوشمزه تهیه کنید همراه ما باشید.

مواد لازم

چای سیاه 1 ق غذا خوری
آبجوش 6 فنجان
چوب دارچین 2 تکه
هل 1 ق مربا خوری
میخک 5 عدد
زنجبیل تازه 1 ق غذا خوری اگر پودری بود 1 ق مربا خوری
شیر عسلی 1/2 قوطی
زعفران سابیده شده نوک ق چای خوری

طرز تهیه چای کرک

مرحله اول: مخلوط کردن مواد

ابتدا چای سیاه و چوب دارچین و هل و زنجبیل را داخل یک کاسه باهم مخلوط کنید، می توانید از زنجبیل تازه رنده شده استفاده کنید و یا می توانید از زنجبیل پودر شده استفاده کنید. زعفران را نیز بسابید تا حسابی به چای شما رنگ دهد.

مرحله دوم: جوشاندن آب

در ادامه داخل یک قوری آب بریزید و روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید و قل بزند و بعد مواد مرحله اول را داخل قوری بریزید و روی حرارت قرار دهید تا برای 10 دقیقه بجوشد و عصاره مواد خارج شود.

مرحله سوم: تهیه چای کرک

در ادامه باید شیر عسلی را به چای اضافه کنید و با یک قاشق مواد را هم بزنید و برای 10 دقیقه روی کتری قرار دهید تا دم بکشد و داخل لیوان مورد نظر بریزید.

مواد لازم چای کرک با شیر

شیر 3 پیمانه
هل درسته 3 عدد
چای سیاه کله مورچه 2 ق سوپ خوری
شیر عسلی 3 ق غذا خوری
زعفران خیلی کم

طرز تهیه چای کرک با شیر

مرحله اول: جوشاندن مواد

ابتدا باید شیر را داخل یک قابلمه بریزید و زمانی که قل ریز زد باید هل درسته خرد شده را به همراه زعفران سابیده شده به مواد اضافه کنید و زمانی که شیر حسابی جوشید و طعم هل خارج شد باید چای را اضافه کنید.

مرحله دوم: تهیه چای کرک

در ادامه باید روی حرارت ملایم قرار دهید و برای 5 دقیقه صبر کنید تا مواد بجوشد و بعد شیر عسلی را اضافه کنید و هم بزنید و بعد از چند دقیقه دیگر چای شما تهیه شده است. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت چای کرک

  1. مقدار شیر عسلی را در هر دو رسپی می توانید کمی و زیاد کنید.
  2. این چای را باید گرم میل کنید.
  3. می توانید از چای سیاه ایرانی یا کله مورچه استفاده کنید.
آخرین بروز رسانی در: 24 ژوئن 2023