دستور پخت چای ماسالا به مقدار زیاد با شیر و آبجوش در خانه

طرز تهیه چای ماسالا

طرز تهیه چای ماسالا

چای ماسالا یکی از چای های سنتی و بسیار خوشمزه کشور هندوستان می باشد که منبع بسیاری این چای را برای این کشور می دانند ولی در حالی که طبق یک سری منابع دیگر تایلند را محل پیدایش این نوشیدنی خوشمزه می دانند. شاید تاریخچه این چای به هزاران سال پیش در یک دربار باستانی برگردد ولی صرف نظر از تمام این مباحث تاثیر اصلی این چای افزایش دمای بدن و گرم کردن آن است و به همین خاطر تاثیر مثبتی به روی بیمار های که رابطه مستقیم با سرما دارند را ایجاد می کنند و همچنین باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و برای بهبود گوارش و کاهش التهاب و تقویت قلب نیز گزینه بسیار خوبی می باشد. این چای خوشمزه با ادویه های بسیار گرم و مقوی تهیه می شود. اما اگر دوست دارید یک چای ماسالا خوشمزه تهیه کنید همراه ما باشید.

مواد لازم

هل 5 عدد
بادیان ستاره ای 3 الی 4 عدد
میخک 4 عدد
فلفل سیاه 6 عدد
دارچین 6 گرم
پودر زنجبیل یا زنجبیل خشک  ۶ گرم (۱ قاشق غذا خوری)
چای سیاه به ازای هر لیوان شیر 1/4 ق چای خوری
پودر جوز هندی  (اختیاری) نوک قاشق چای خوری
شیر به مقدار لازم

طرز تهیه چای ماسالا

مرحله اول: آماده سازی

ابتدا باید همه مواد ادویه های را باهم جز جوز هندی داخل آسیاب کنید می توانید به دلخواه از زنجبیل پودری یا تازه استفاده کنید، این ترکیب اصلی چای ماسالا می باشد که می توانید داخل یک ظرف دربسته بریزید و هر موقع خواستید این چای خوشمزه را تهیه کنید.

مرحله دوم: تهیه چای ماسالا با شیر

در ادامه باید شیر را به همراه چای سیاه و پودر ماسالا تهیه شده داخل قابلمه یا شیرجوش بریزید تا گرم شود و به جوش بیاید و مواد را هم بزنید تا حسابی مخلوط شود و زمانی که جوش آمد از صافی رد کنید و داخل لیوان بریزید و یا می توانید داخل فرنچ پرس بریزید و بزنید تا فوم دار شود و به دلخواه با عسل یا سیروپ وانیل میل کنید.

مرحله سوم: تهیه چای ماسالا با آب جوش

برای تهیه چای ماسالا با آب جوش نیز باید پودر ماسالا تهیه شده را به همراه چای داخل آب جوش بریزید و روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید و در انتها می توانید از شیرین کننده دلخواه استفاده کنید و این چای را صاف کنید و میل کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور تهیه چای ماسالا

  1. می توانید از هیچ نوع شیرین کننده ای استفاده نکنید.
  2. نسبت مواد سلیقه ای است ولی حتما باید مقدار دارچین و زنجبیل و میخک بیشتر از بقیه مواد باشد.
  3. مراقب باشید مواد روی حرارت زیاد نماند وگرنه سر می رود.
  4. زمان دم کشیدن هرچقدر بیشتر باشد بهتر است.
  5. می توانید پودر تهیه شده را داخل لیوان بریزید و شیر اضافه کنید و با نازل بخار اسپرسو بزنید تا فوم دار شود.
  6. می توانید مواد را داخل قوری وارمر دار بریزید تا دم بکشد.
آخرین بروز رسانی در: 5 جولای 2023