دستور پخت شیر کاکائو نذری و ساده با پودر کاکائو برای 2 نفر

طرز تهیه شیر کاکائو

طرز تهیه شیر کاکائو

شیر کاکائو چه سرد باشد یا داغ یکی از نوشیدنی های بسیار محبوب در سراسر دنیا می باشد که اگر در خانه تهیه شود بسیار سالم تر است ولی شاید فکر کنید شیر کاکائو برای اولین بار از کجا آمده و چه کسی به این فکر افتاده که شکلات و شیر با هم مخلوط کرده و این نوشیدنی خوشمزه تهیه شود. برای اولین بار دهه 1700 در جامائیکا می باشد ولی مانند خیلی غذا ها و نوشیدنی ها دیگر که شیر کاکائو را اروپایی به نام خودشان ثبت کردند. در قدیم این نوشیدنی از دانه کاکائو آسیاب شده استفاده می شده است و بعد ها به کشور انگلیس راه پیدا کرده و به آن شیر اضافه کردند و به عنوان یک نوشیدنی استفاده کردند اما این نوشیدی بسیار گران بوده و تنها ثروتمندان قادر بودن آن را مصرف کنند تا زمانی که پودر کاکائو اختراع شد و ترکیب پودر کاکائو و شیر بسیار راحت تر شد. امروز طرز تهیه شیر کاکائو خوشمزه و غلیظ را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

شیر 2 لیوان
پودر کاکائو 2 ق ذا خوری
نشاسته ذرت 1/2 ق غذا خوری
شکر 3 الی 4 غذا خوری

طرز تهیه شیر کاکائو

مرحله اول: مخلوط کردن مواد

ابتدا باید مواد خشک مانند پودر کاکائو و نشاسته ذرت را داخل یک قابلمه بریزید و هم بزنید تا مواد مخلوط شود اگر پودر کاکائو شما گلوله است برای این که بافت خوبی شیر کاکائو داشته باشد می توانید یک بار الک کنید رد کنید و بعد با مواد خشک دیگر مخلوط کنید حالا باید شیر سرد یخچالی را خیلی کم و به صورت تدریجی به مواد خشک اضافه کنید و هم بزنید تا گلوله های مواد کاملا باز شود و بعد به شکل گلوله داخل شیر کاکائو مشخص نباشد.

مرحله دوم: پخت شیر کاکائو

در ادامه همه شیر را اضافه کنید و قابلمه را روی حرارت قرار دهید وقتی شیر شروع به جوشیدن کرد حرارت را کم کنید و برای 10 دقیقه زمان بگیرید و مداوم هم بزنید تا شیر کاکائو غلیظ شود و دقت کنید که بعد از سردن شدن غلیظ تر می شود و بعد از یک صافی رد کنید و به قیت به دمای محیط رسید به صورت گرم یا سرد به دلخواه سرو کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت شیر کاکائو بازاری

  1. دقت کنید به ازاری هر لیوان 1 ق غذا خوری نشاسته، 2 ق غذا خوری پودر کاکائو و 1 ق غذا خوری شکر اضافه کنید.
  2. اگر دوست دارید شیر کاکائو شما شیرین تر باشد می توانید به دلخواه مقدار شکر را بیشتر بریزید.
  3. شعله باید ملایم باشد تا بوی خامی نشاسته از بین برود.
  4. اگر در مرحله آخر گلوله گلوله شد می توانید از صافی رد کنید و داخل یخچال قرار دهید تا غلیظ تر و پر رنگ تر شود.
  5. به دلخواه می توانید کمی وانیل نیز اضافه کنید.
  6. اگر خیلی غلیظ شد یا خیلی شیرین شد می توانید با شیر ساده مخلوط کنید.
  7. هر چقدر پودر کاکائو شما مرغوب باشد رنگ شیرکاکائو تیره تر می شود.

 

آخرین بروز رسانی در: 10 سپتامبر 2023