دستور پخت کباب کوبیده و سیخ زدن آن + نکات مهم

طرز تهیه کباب کوبیده

طرز تهیه کباب کوبیده

کوبیده یکی از خوشمزه ترین غذا های اصیل ایرانی می باشد که در ایران فوق العاده محبوب است و شما می توانید این کباب را خیلی راحت در خانه به سیخ بزنید و روی منقل یا تابه تهیه کنید و یا حتی می توانید سیخ ها را داخل فر قرار دهید یک کوبیده خانگی داشته باشید که این در این پست همه روش های پخت کوبیده در خانه به همراه تمام فوت و فن های آن می توانید مشاهده کنید تا بدون ریزش و با چند قلم مواد کوبیده سالم خانگی داشته باشید پس همراه ما باشید.

مواد لازم

گوشت چرخ کرده 450 گرم
دنبه یخ زده 60 گرم
پیاز درشت 1 عدد
زعفران 1 تا 2 ق غذا خوری
جوش شیرین 1/2 ق چای خوری
نمک، فلفل سیاه، سماق به مقدار لازم

طرز تهیه کباب کوبیده

مرحله اول: آماده سازی

ابتدا باید گوشت را چرخ کنید می توانید از گوشت گوسفندی یا گوساله استفاده کنید و می توانید وقتی به گوشت فروشی مراجعه می کنید حتما ذکر کنید تا گوشت با چربی مناسب به شما دهد که بیشتر سعی می شود از قلوه گاه استفاده شود اما اگر شما گوشت مخصوص کوبیده ندارید می توانید با گوشت چرخ کرده آماده و کمی دنبه این کوبیده را تهیه کنید.

مرحله دوم: مخلوط کردن مواد

در ادامه گوشت یخی را از یخچال خارج کنید و صبر کنید تا یخ گوشت باز شود و بعد با دست فشار دهید تا آب اضافه گرفته شود و بعد دنبه یخ زده را روی گوشت رنده کنید، پیاز را پوست بگیرید و رنده ریز بزنید و داخل یک صافی ریخته و با دست فشار دهید تا آب پیاز گرفته شود و به همراه زعفران و ادویه ها و جوش شیرین به گوشت اضافه کنید. حالا مواد تهیه شده را برای 1 ساعت داخل یخچال قرار دهید تا مزه ها به خورد هم برود.

مرحله سوم: به سیخ زدن کوبیده

در ادامه یک کاسه آب کنار دست خود قرار دهید، سیخ زده کوبیده بسیار مهم است باید به ازای هر سیخ 75 گرم گوشت استفاده کنید. گوشت را برداشته و دست های خود را خیس کنید و روی سیخ بکشید و مداوم با دست خیس شده روی کوبیده بکشیده و روی سیخ فیکس کنید و ابتدا و انتهای کباب را حتما ببندید تا موقع کباب شده را روی سیخ نریزید و با دست های خود به شکل کباب های بیرون روی آن فرم دهید.

مرحله چهارم: کباب کردن کوبیده به 2 روش

در ادامه باید زغال را روی منقل تهیه کنید و حتما اجازه دهید تا خاکستر کمی روی زغال بشنید این کار باعث می شود کباب ها نسوزد و به آرامی باد بزنید و زمانی که یک طرف خودش را گرفت برگردانید تا طرف دیگر نیز خودش را بگیرد و این کار را چند بار انجام دهید و در آخر کباب ها را داخل نان قرار دهید و ابتدا و انتها را آزاد کنید و به راحتی کباب را داخل نان بکشید و به دلخواه کمی کره روی آن بریزید و برای پخت در فر نیز باید سیخ ها را داخل سینی فر قرار دهید و به مدت 15 دقیقه با دمای 180 زمان دهید تا پخته شود و در همین حین سیخ ها را بچرخانید تا خوب پخته شود. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت کباب کوبیده به روی زغال و در فر

  1. برای گوشت کوبیده باید به یک نسبت از گوشت قلوه گاه گوسفندی و سر دست گوساله استفاده کنید.
  2. اگر گوشت را داخل خانه چرخ می کنید گوشت را نشورید که خیس نشود با دستمال نمناک پاک کنید.
  3. هر چقدر مواد بیشتر داخل یخچال استراحت کند بهتر است.
  4. به ازای هر 1 کیلوگرگرم گوشت به 10 گرم نمک و فلفل سیاه نیاز دارید.
  5. ورز دادن گوشت تو کیفیت نهای بسیار تاثیر گذار است.
  6. وقتی کوبیده هارو روی منقل قرار می دهید هر ۲۰ ثانیه یکبار زیر و رو کنید (این کار باعث می شود
    کوبیده تون از روی سیخ نریزید.
آخرین بروز رسانی در: 24 ژوئن 2023