دستور پخت خمیر جادویی بدون شیر برای 3 نفر

طرز تهیه خمیر جادویی

طرز تهیه خمیر جادویی

خمیر جادویی یک خمیر همه کاره و فوق العاده نرم و لطیف می باشد که شما می توانید این خمیر را برای تهیه انواع پیتزا و پیراشکی و پیتزا استفاده کنید. هر چقدر از لطافت این خمیر گفته باشیم کم است زیرا این رسپی سال ها ست مورد استفاده من می باشد و شما می توانید با آن یک خمیر فوق العاده نرم تهیه کنید و حتما یک بار تست کنید. خمیر جادویی که می خواهیم به شما یاد دهیم تخم مرغ ندارد و به همین دلیل ماندگاری بالایی دارید و می توانید آماده کنید و برای مدت1 ماه در ظرف دربسته داخل فریزر نگهداری کنید و هر موقع نیاز داشتید برای پخت پیراشکی و پیتزا استفاده کنید. امروز به شما طرز تهیه خمیر جادویی نرم و لطیف را یاد خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

آرد الک شده 2 الی 2.5 پیمانه
شکر 2 ق چای خوری
نمک 1 ق چای خوری
خمیرمایه 2  ق چای خوری
روغن مایع 4 ق غذا خوری
آب ولرم 1 لیوان

طرز تهیه خمیر جادویی

مرحله اول: عمل آوری خمیرمایه

ابتدا باید آب ولرم را داخل یک کاسه بریزید و به آن شکر و خمیرمایه اضافه کنید و هم بزنید و برای 10 دقیقه کنار قرار دهید تا عمل بیاید دقت کنید دمای آب بسیار مهم است که اگر بخواهید با دماسنج بررسی کنید باید حدود 45 درجه باشد یعنی اگر انگشت را داخل آب بزنید گرما را احساس کنید ولی نسوزد.

مرحله دوم: مخلوط کردن مواد

در ادامه آرد را باید آرد را الک کنید و داخل یک کاسه بریزید و به آن روغن مایع و نمک اضافه کنید و هم بزنید و حالا باید خمیر مایه عمل آمده را به مواد اضافه کنید و خوب هم بزنید تا مواد یکدست شود و خمیر کم کم جمع شود و می توانید برای این کار دست های خود را چرب کنید یا دستکش انداخته و برای 15 دقیقه خمیر را خوب ورز دهید تا نرم و لطیف شود دقت کنید شاید در ابتدا خمیر شما چسبنده باشد ولی با ورز دادن می توانید چسبندگی خمیر را بگیرید.

مرحله سوم: تهیه خمیر جادویی

در ادامه یک کاسه بردارید و چرب کنید و خمیر را به شکل توپ در بیاورید و وسط کاسه قرار دهید و روی آن را با یک حوله یا دستمال بپوشانید و برای 2 ساعت در دمای محیط قرار دهید تا خمیر عمل بیاید و پف کند و بعد از گفتن پف با دست خمیر ما آماده شده است و می توانید با آن انواع غذا های خمیری را تهیه کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت خمیر جادویی

  1. برای ورز دادن خمیر می توانید آن را برای 100 بار روی سطح آردپاشی شده بزنید و یا داخل دستگاه استند میکسر ریخته و برای 10 دقیقه ورز دهید تا نرم و لطیف شود.
  2. از آرد سفید قنادی استفاده کنید تا خمیر سبکی داشته باشید.
  3. اگر خمیر مایه شما خراب باشد عمل نمی آید و کف نمی کند.
  4. حتما خمیر را در جای گرم مثل آشپزخانه یا فر خاموش قرار دهید تا حجم آن دو برابر شود.
  5. مقدار بیشتری آرد نزنید یا کم کم اضافه کنید.2H
آخرین بروز رسانی در: 20 جولای 2023