دستور پخت اگردک نرم و شیرین به دو روش

طرز تهیه اگردک (کوماج) ترکی

طرز تهیه اگردک

اگردک یا کوماج یکی دیگر از اسم های این نان خوشمزه می باشد که برای شهر ارومیه است و با مواد میانی مخصوص خودش تهیه می شود. شما می توانید اگردک در فر تهیه کنید یا می توانید داخل روغن سرخ کنید. این اگردک با مواد میانی مخصوص تهیه می شود و می توانید این نان را به صورت مرحله به مرحله در این پست یاد بگیرید. امروز طرز تهیه اگردک را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

آرد ۵۰۰ گرم
شیر ولرم نصف پیمانه
آب ولرم نصف پیمانه
روغن مایع نصف پیمانه
تخم مرغ ۱ عدد
مخمر 1 ق سوپ خوری
شکر 3 ق سوپ خوری
نمک 1 پنس
وانیل 1/4 ق چای خوری

مواد لازم رومال

ماست 1 ق سوپ خوری
زردچوبه کمی
کنجد و سیاهدانه کمی

مواد لازم برای مواد میانی

آرد ۱ پیمانه
کره ۳۰ گرم
روغن مایع ۲۰ گرم
زردچوبه 1/2 ق چای خوری
نمک 1 پنس

طرز تهیه اگردک

مرحله اول: عمل آوری خمیرمایه

ابتدا مخمر را به همراه یک قاشق چای خوری از شکر دستور داخل آب ولرم ریخته و همزده و کنار قرار دهید به مدت تقریبی ۵ دقیقه تا عمل آید.

مرحله دوم: تهیه مواد میانی

آرد را در کره و روغن مایع تفت داده تا خامی آن از بین برود و نمک و زردچوبه زده و پس از خنک شدن ،استفاده کنید.

مرحله سوم: تهیه خمیر

داخل کاسه ی بزرگی آرد را الک کرده و وسط آرد را گود کرده و تخم مرغ،وانیل،روغن و مابقی شکر و نمک را افزوده و همزده و مخمر عمل آمده را اضافه کرده و همزده و خمیر را ده دقیقه ورز میدهیم و داخل کاسه قرار داده و رویش را می‌پوشانیم تا یکساعت استراحت کرده و حجم خمیر دوبرابر شود.

مرحله چهارم: پخت خمیر با فر و بدون فر

و از خمیر حجم گرفته به اندازه‌ی گردو ی درشت برداشته و در دست شکل داده و داخل سینی چرب شده با کمی فاصله چیده و در روغن فراوان سرخ کنید. می توانید خمیر را دو نیم کنید و با نیم دیگر نان کوماج هم درست کنید، به این ترتیب که خمیر را دو قسمت کردم و یک قسمت را داخل قالب چرب شده به قطر ۲۰ سانت پهن کردم و مواد میانی را روی خمیر پهن کنید و قسمت دوم خمیر را هم پهن کنید و روی مواد بکشید و لبه‌ های خمیر را به هم چسباندم و روی قالب را نیم ساعت بپوشانید تا حجم بگیرد و سپس با ترکیبی از ماست و زردچوبه رومال زدم و کنجد بپاشید و در فر از قبل گرم شده با دمای ۱۸۰ درجه‌ی سانتی‌گراد به مدت تقریبی ۲۵ دقیقه یا تا زمانیکه نان پخته و طلایی شود،در فر قرار دهید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت اگردک

  1. از خمیرمایه تازه استفاده کنید اگر خمیر شما عمل نیاید خمیر سفت می شود.
  2. برای پخت در فر برقی باید دما روی 160 قرار دهید.
  3. می توانید از آرد سفید یا گندم استفاده کنید.

 

آخرین بروز رسانی در: 6 ژانویه 2024