دستور پخت خمیر یوفکا خانگی برای انواع غذا ها با ماندگاری بالا

طرز تهیه خمیر یوفکا

طرز تهیه خمیر یوفکا

خمیر یوفکا یکی از خمیر های بسیار کاربردی است که شما می توانید برای تهیه انواع باقلوا و بورک و سمبوسه ها از آن استفاده کنید. این خمیر در اصل ترکی می باشد و در مدل های مخلتفی در بازار وجود دارد ولی تهیه آن در خانه کار بسیار راحت است و شما می توانید با خداقل مواد یک خمیر یوفکا خانگی تهیه کنید که فقط نیازی به کمی حوصله دارد. شما می توانید خمیر را در فریزر قرار دهید و برای پخت غذا و شیرینی ها خود استفاده کنید. امروز طرز تهیه خمیر یوفکا را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

آرد 1 پیمانه
آب 2/3 پیمانه تا 1 پیمانه
سرکه سفید 1/2 ق چای خوری
نمک 1/2 ق چای خوری
روغن 1 ق مربا خوری
نشاسته ذرت جهت باز کردن خمیر

طرز تهیه خمیر یوفکا

مرحله اول: مخلوط کردن

ابتدا باید داخل یک کاسه آرد را بریزید و نمک را اضافه کنید و هم بزنید و وسط کاسه را یک حفره ایجاد کنید و سرکه و 1/3 آب را اضافه کنید و با قاشق مواد را هم بزنید و بعد حدود 1/3 پیمانه مجدد اضافه کنید و هم بزنید تا خمیر نسبتا شلی که بدست می چسبد ایجاد شود و بعد روغن را اضافه کنید.

مرحله دوم: ورز دادن خمیر

حالا باید خمیر را برای 15 دقیقه ورز دهید، اگر بیش از حد خمیر چسبناک بود می توانید 1 ق غذا خوری آرد اضافه کنید و هم بزنید ولی این خمیر باید چسبنده باشد و حالا باید استراحت دهید برای این کار کف یک ظرف را کمی چرب کنید و خمیر را داخل آن قرار دهید استراحت خمیر باعث می شود چسبندگی از بین برود و خمیر مسنجم تر شود. روی ظرف را پوشانده و برای 2 الی 3 ساعت زمان دهید تا خمیر استراحت کند.

مرحله سوم: باز کردن خمیر

بعد از استراحت اصلا خمیر چسبند نیست و سطح کار را با نشاسته ذرت بپاشید و خمیر را به صورت لوله ای در بیاورید و با یک جسم تیز خمیر را به 12 ایل 13 قسمت مساوی تقسیم کنید و به صورت چانه در بیاورید و گرد کنید. هر چانه را بردارید و روی دیگر چانه ها را پارچه ای نایلون بی اندازید. حالا چانه را روی سطح نشاسته ذرت پاشی شده قرار دهید و خمیر را با وردنه های باریک حسابی به صورت چرخشی باز کنید و برای باز کردن خمیر باید مداوم نشاسته ذرت بپاشید و خمیر را باید به کمک وردنه کاملا نازک شود به طوری که دست را از پشت خمیر ببینید:

مرحله چهارم: تهیه خمیر یوفکا در خانه

وقتی خمیر حسابی نازک شد با چاقو به اندازه های دلخواه خود برش بزنید (مستطیلی یا مثلی برش بزنید) حالا خمیر های برش زده را روی نایلون قرار دهید و نشاسته اضافی را با فرچه پاک کنید و نایلون را خوب پوشانده و در فریزر قرار دهید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت خمیر یوفکا

  1. می توانید بجای آب از شیر و یک عدد زرده تخم مرغ استفاده کنید ولی مدت زمان نگهداری خمیر کم می شود.
  2. می توانید این خمیر را برای 4 ماه در فریزر نگهداری کنید.
  3. خمیر را با کمک وردنه باید حسابی نازک کنید ولی مراقب باشید تا پاره نشود.
  4. سرکه باعث ترد شدن خمیر می شود.
آخرین بروز رسانی در: 20 آگوست 2023