دستور پخت مسقطی ساده زعفرانی به شیرازی

طرز تهیه مسقطی

طرز تهیه مسقطی

مسقطی یکی از خوشمزه دسر های ما ایرانی های می باشد که برای استان فارس و لار می باشد و قدمت مسقطی به 2 قرن پیش می رسد عبدالله دهباشی حاکم وقت لارستان در اوایل دوره قاجار و پس از 24 سال حکومت بر این دیار به شارجه مهاجرت کرد. این دسر نیاز به حوصله زیادی دارد که بتوانید خوب مواد را هم بزنید تا بوی خامی نشاسته گرفته شود. مسقطی سوغات اصلی شهر لار می باشد و از نشاسته و شکر و گلاب و هل و روغن تهیه می شود و هرچقدر از زعفران بیشتری استفاده کنید مسقطی رنگ بهتری خواهد داشت. اما اگر دوست دارید یک مسقطی خوشمزه تهیه کنید همراه ما باشید.

مواد لازم

نشاسته گل 3/4 پیمانه
آب سرد 4 پیمانه
شکر 2 پیمانه
کره 20 گرم
جوهر لیمو نوک ق چای خوری
روغن مایع 2 الی 3 ق غذا خوری
گلاب 3/4 پیمانه
زعفران غلیظ دم کرده 2 الی 3  ق غذا خوری
مغزیجات بو داده به مقدار لازم

طرز تهیه مسقطی

مرحله اول: مخلوط کردن مواد

در ادامه باید نشاسته گل را به همراه 2 لیوان آب سرد داخل یک کاسه بریزید و هم بزنید تا نشاسته حل شود. در ادامه باید شربت را تهیه کنید برای این کار مابقی آب را به همراه شکر و جوهر لیمو هم بزنید و قابلمه را روی حرارت قرار دهید و کمی با لیسک هم بزنید و بعد زمان دهید تا شکر حل شود.

مرحله دوم: افزودن نشاسته

نیازی نیست شکر به جوش بیاید همین که شکر حل شد باید یک صافی روی قابلمه قرار دهید و مخلوط نشاسته را بریزید تا اگر گلوله های درشتی دارد گرفته شود و بعد روی حرارت ملایم مداوم هم بزنید تا کم کم نشاسته شروع به غلیظ شدن کند دقت کنید اگر حرارت را زیاد کنید ممکن است سریعتر قوام پیدا کند ولی بوی خامی نشاسته باقی می ماند.

مرحله سوم: افزودن گلاب و زعفران

در ادامه باید گلاب و زعفران را به مواد اضافه کنید و مجدد به همزدن ادامه دهید تا مواد مجدد شروع به سفت شدن کند. مغریجات را از قبل کمی بو دهید تا بوی خامی مواد گرفته شود و بعد به مواد اضافه کنید و هم بزنید.

مرحله چهارم: تهیه مسقطی

در ادامه وقتی مواد مجدد سفت شد باید روغن مایع و کره را اضافه کنید و به همزدن ادامه دهید تا زمانی که با قاشق از مواد بر می دارید به صورت تیکه تیکه از روی قاشق جدا شود. حالا داخل یک ظرف نایلون انداخته و مواد مسقطی را داخل آن بریزید و برای 4 الی 5ساعت در دمای آشپزحانه زمان دهید تا خودش را بگیرد و بعد به اندازه دلخواه برش بزنید و به همراه یک لیوان چای میل کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت مسقطی زعفرانی

  1. حتما باید زمان پخت کم باشد تا بوی خامی مواد گرفته شود.
  2. می توانید در یخچال نیز قرار دهید.
  3. می توانید برای عطر بیشتر از هل کوبیده شده یا عرق هل نیز استفاده کنید.
  4. گلوگز باعث کشدار شدن مواد نیز می شود.
  5. می توانید از مغز بادام و پسته به دلخواه استفاده کنید.
آخرین بروز رسانی در: 25 جولای 2023