دستور پخت استانبولی پلو با گوشت چرخ کرده و لوبیا سبز گام به گام

طرز تهیه استانبولی با گوشت چرخ کرده

طرز تهیه استانبولی با گوشت چرخ کرده

استانبولی پلو با گوشت چرخ کرده یکی از پلو های بسیار خوشمزه و محبوب بین ما ایرانی ها می باشد که طعم و مزه بسیار خوبی دارد و شما می توانید این بار با گوشت چرخ کرده و سیب زمینی و لوبیا این پلوی خوشمزه را تهیه کنید. این پلوی خوشمزه را می توانید به صورت دمی یا کته استانبولی را تهیه کنید و به دلخواه در کنار سالاد یا ترشی یا ماست موسیر میل کنید. استانبولی را می توانید با مرغ یا گوشت تکه ای به دلخواه تهیه کنید که کاملا دلخواه است. امروز طرز تهیه استانبولی پلو با گوشت چرخ کرده را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

گوشت چرخ کرده 300 گرم
برنج 2 پیمانه
لوبیا سبز 1 لیوان
رب 1 ق غذا خوری
پوره گوجه فرنگی 1 لیوان
پیاز 1 عدد
سیب زمینی 1 عدد بزرگ
زعفران به دلخواه
نمک، فلفل سیاه، دارچین به مقدار لازم

طرز تهیه استانبولی پلو با گوشت چرخ کرده

مرحله اول: آماده سازی

ابتدا باید برنج را از چند ساعت قبل خیس کنید، اگر می خواهید به صورت کته تهیه کنید بهتر از نمک خیلی کمی استفاده کنید ولی اگر می خواهید دمی آن را تهیه کنید برای 2 لیوان برنج 1 ق چای خوری نمک اضافه کنید، گوجه فرنگی ها را بشورید و رنده ریز بزنید و یا می توانید با کمک گوشتکوب برقی پوره کنید.

مرحله دوم: تفت دادن گوشت

پیاز را پوست بگیرید و نگینی یا خلالی ریز خرد کنید و داخل تابه به همراه کمی روغن تفت دهید و بعد گوشت چرخ کرده را اضافه کنید و ادویه ها بیفزاید و تفت دهید تا رنگ گوشت تغییر کند سپس در این مرحله سیب زمینی مکعبی شده را نیز اضافه کنید و به همراه گوشت تفت دهید تا کمی نرم شود.

مرحله سوم: افزودن لوبیا

در ادامه باید لوبیا سبز خرد شده را اضافه کنید و تفت دهید رب را بیفزاید و تفت داده تا بوی خامی رب از بین برود و بعد پوره گوجه فرنگی را اضافه کنید و تفت دهید تا پوره خوشرنگ و سبزیجتا کمی نرم شود.

مرحله چهارم: تهیه استانبولی پلو به صورت دمی و کته

در ادامه برای پخت به صورت دمی باید برنج را روی حرارت قرار دهید و زمانی که نرم شد آبکش کنید و با مواد میانی تهیه شده در مرحله قبل مخلوط کنید و هم بزنید و داخل قابلمه ته دیگ دلخواه قرار دهید و استانبولی پلو با گوشت چرخ کرده را دم بگذارید و در انتها کمی روغن روی پلو بریزید و اگر می خواهید به صورت کته آن را تهیه کنید باید برنج را به همره کمی آب به مواد میانی تهیه شده اضافه کنید و بگذارید تا آب اضافه تبخیر شود و بعد به صورت کوه وسط قابلمه جمع کنید و زمان دهید تا دم بکشد. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت استانبولی پلو با گوشت چرخ کرده

  1. مقدار لوبیا سبز به ذائقه تون بستگی دارد و می توانید کم و زیاد کنید.
  2. می توانید فقط از رب یا پوره استفاده کنید که کاملا دلخواه است.
  3. اگر ادویه پلویی در دسترس دارید اضافه کنید.
  4. موقع دم کردن ابتدا حرارت را زیاد کنید تا بخار کند و بعد حرارت را کم کنید.
آخرین بروز رسانی در: 13 سپتامبر 2023