دستور پخت برنج آبکش ایرانی با ته دیگ + ترفند های آن

طرز تهیه برنج آبکش

طرز تهیه برنج آبکش

برنح آبکش یکی از روش های تهیه برنج است که بسیار پرطرفدار و ساده است و شما می توانید با چند ترفند ساده یک برنج عالی در خانه با ته دیگ دلخواه تهیه کنید. برنج آبکش برای مهمانی ها و تعداد مهمان بالا یکی از بهترین گزینه ها می باشد زیرا اصلا خراب نمی شود و شما می توانید از ته دیگ سیب زمینی یا نان برای تهیه این برنج استفاده کنید. امروز طرز تهیه برنح آبکش را به همراه تمام فوت و فن های آن به شما یاد خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

برنج 1 پیمانه
نمک 1 ق چای خوری
کره و روغن به مقدار لازم
سیب زمینی یا نان برای ته دیگ

طرز تهیه برنج آبکش

مرحله اول: شستن برنج

ابتدا باید برنج را خوب بشورید برای این کار برنج را داخل کاسه بریزید و خوب با آب بشورید تا جای که آب برنج شفاف شود پس ادامه دهید حتما با به صورت دورانی برنج را هم بزنید. سپس باید نمک را اضافه کنید اگر می خواهید بالافاصله برنج را بپزید باید مقدار 1/2 ق چای خوری نمک بزنید ولی اگر می خواهید برنج مدت بیشتری ماند 1 ق چای خوری بزنید اگر مقدار دقیق می خواهید به ازاری هر پیمانه 25 گرم و برای چند ساعت بیشتر خیس خوردن 50 گرم نمک بزنید.

مرحله دوم: جوشاندن برنج

داخل قابلمه آب بریزید و درب قابلمه را قرار دهید و بگذارید تا بجوش بیاید و آبی را که برنج داخل آن خیس خورده را خالی کنید و دور بریزید و بعد برنج را به آب جوش بریزید و یک بار هم بزنید ( اگر بیشتر هم بزنید باعث خرد شدن برنج می شود) کف روی برنج را بگیرید.

مرحله سوم: آبکش کردن برنج

وقتی برنج نرم شد و روی آب آمد یعنی زمان آبکش کردن برنج یک سبد را داخل سینک قرار دهید و برنج را آبکش کنید و داخل قابلمه روغن ریخته و ته دیگ مناسب قرار دهید.

مرحله چهارم: دم کشیدن

در ادامه برنج را روی ته دیک دلخواه بریزید و مثل کوه وسط قابلمه بیاورید و روی درب قابلمه دمکنی قرار دهید تا دم بکشد و در انتها کمی کمی کره و روغن داغ روی برنج بریزید و سرو کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور تهیه برنج آبکش

  1. برنج ها از لبه شروع می کنن به جوش زدن و این ادامه پیدا می کند تا قسمت مرکزی قابلمه بجوشد و این طور تمام برنج جوش می آید.
  2. برای قد کشیدن بیشتر برنج از چند قطعه یخ استفاده کنید.
  3. اگر می خواهید دانه های برنج سفید شود از کمی آب نارنج استفاده کنید.
  4. کف روی برنج را بگیرید زیرا باعث تیره شدن رنگ برنج می شود و برنج بهم چسبیده می شود.
  5. استفاده از کره باعث دون دون شدن دانه های برنج می شود.
آخرین بروز رسانی در: 23 دسامبر 2023