دستور پخت قلیه ماهی مجلسی + راز خوشمزگی قلیه ماهی برای 4 نفر

طرز تهیه قلیه ماهی بوشهری

طرز تهیه قلیه ماهی

قلیه ماهی یکی از غذا های جنوبی بسیار خوشمزه ایرانی می باشد که شما می توانید غذای خوشمزه را با تن ماهی یا ماهی مورد علاقه خود یاد بگیرید که در این رسپی می توانید هر دو روش را یاد بگیرید. قلیه ماهی با سبزی مخصوص و تمر هندی تهیه می شود و باید تند و تیز باشد و برای ماهی بهتر است از فیله ماهی استفاده کنید، سبزی این غذا نیز باید خوب سرخ شود و هر چقدر سبزی بیشتر سرخ شود قلیه ماهی رنگش تیره تر می شود. اما اگر دوست دارید قلیه ماهی خوشمزه به روش جنوبی تهیه کنید.

مواد لازم

گشنیز خرد شده 500 گرم
شنبلیله 100 گرم
تمر هندی 1/2 بسته
پیاز 1 عدد
سیر 1 بوته
ماهی یا تن ماهی 500 گرم
آرد 1 ق غذا خوری
رب گوجه فرنگی 1 ق غذا خوری
نمک به میزان لازم

طرز تهیه قلیه ماهی

مرحله اول: آماده سازی

ابتدا باید سبزی های گفته شده را تمیز کنید و بشورید و ساطوری ریز خرد کنید و حالا با روغن و حرارت کم سبزی ها را باید خوب سرخ کنید هرچی سبزی بیشتر سرخ شود قلیه ماهی رنگ تیره تری خواهد داشت ولی حواستان باشد که سبزی نسوزد.

مرحله دوم: تفت دادن پیاز

داخل یک ظرف دیگر پیاز را پوست بگیرید و نگینی ریز خرد کنید و با مقداری روغن کمی سرخ کنید تا سبک و نرم شود و بعد با سیر را پوست بگیرید و رنده ریز یا پوره کنید و کمی تفت دهید تا عطر سیر بلند شود و بعد نوبت اضافه کردن آرد و تفت دهید تا بوی خامی آرد گرفته شود.

مرحله سوم: پخت مواد

در ادامه باید رب را نیز اضافه کنید و تفت دهید تا بوی خامی رب از بین برود و سبری های خرد شده را اضافه کنید و هم بزنید و حالا باید مقداری آب روی مواد بریزید و دقت کنید قلیه نباید زیاد آبکی باشدو بعد تمر هندی را با 1 الی 2 لیوان آب بگذارید روی حرارت تا حل شود و زمانی که جوشید از صافی رد کنید تا مغز تمر هندی داخل صافی بماند و بعد سس تهیه شده را به موادقلیه ماهی اضافه کنید و کمی نمک بزنید و به دلخواه می تواندی در این مرحله 2 فلفل تند نیز به مواد اضافه کنید و برای 1 ساعت بگذارید تا یک ریز جوش بزند.

مرحله چهارم: افزودن ماهی

در ادامه ماهی مورد نظر را با نمک و فلفل سیاه و زردچوبه مزه دار کنید و با مقداری روغن سرخ کنید و به قلیه ماهی اضافه کنید و اگر دوست دارید از تن ماهی استفاده کنید باید تن ماهی را بجوشانید و برای 15 دقیقه اجازه دهید تا بجوشد. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت قلیه ماهی

  1. مقدار شنبلیله را اگر بیشتر بریزید غذا تلخ می شود.
  2. اصل یان غذا با ماهی شیر، سنگسر، حلوا و شوریده تهیه می شود.
  3. رب صرفا برای خوشرنگ شدن غذا استفاده شده است و نباید مقدار آن را بیشتر بریزید.
  4. می توانید به دلخواه 1 ق چای خوری تخم گشنیز آسیاب شده است.
  5. بهتر است روغن تن ماهی را خالی کنید تا خیلی روغنی نشود.
  6. نسبت گشنیز به شنبلیله باید 5 به 1 باشد و می توانید از کمی شنبلیله خشک استفاده کنید تا عطر بیشتر به غذا بدهد
آخرین بروز رسانی در: 26 ژوئن 2023