دستور پخت خورش بامیه با مرغ خوشمزه و ساده + راز خوشمزگی

طرز تهیه خورش بامیه با مرغ

طرز تهیه خورش بامیه

خورشت های سنتی طعم و مزه بسیار خوبی دارند و شما می توانید برای تهیه این خورش ها از گوشت قلقلی یا مرغ یا گوشت خورشتی استفاده کنید که این کاملا سلیقه ای است ولی در ورژن با مرغ آن بیشتر از لپه و پوره گوجه استفاده می شود و شما می توانید این خورشت سنتی با بامیه تهیه کنید. اما بامیه گیاه گل داری می باشد که در بسیار از نقاط جهان شناخته شده می باشد و مصارف بسیا زیادی در تهیه انواع ترشی و سوپ و غذا های سنتی دارد و همچنین خواص بسیار خوبی را نیز در خود جای داده است مانند بهبود فرانید هضم، بهبود بینایی، مراقیت از پوست و افزایش ایمنی بدن از جمله خواص های خوب بامیه است. اما اگر دوست دارید یک خورشت بامیه خوشمزه تهیه کنید همراه ما باشید.

مواد لازم

پیاز 1 عدد
سینه مرغ 1 عدد
رب گوجه 1 ق غذا خوری
پوره گوجه فرنگی 1 لیوان
بامیه 2 لیوان
لپه 1/2 لیوان
سیر 2 حبه
زعفران به مقدار لازم
آبغوره 3 ق غذا خوری
نمک، فلفل سیاه فلفل قرمز، زردچوبه پودر دارچین به مقدار لازم

طرز تهیه خورش بامیه با مرغ

مرحله اول: آماده سازی

ابتدا باید سینه مرغ را بدون استخوان کنید و به صورت مکعبی در اندازه های یکدست برش بزنید، می توانید به دلخواه از مرغ تکه ای نیز استفاده کنید که برای استفاده از مرغ تکه ای باید تکه های مرغ رو بعد از شستن داخل قابلمه با مقداری آب روی شعله بگذارید. وقتی کف کرد آبش رو دور بریزید و بعد دوباره شسته و آبکش کنید. بعد با چند لیوان آب و یک عدد پیاز، مقداری زردچوبه و نمک و فلفل سیاه وکمی زعفران مرغ رو بپزید. وقتی مرغ پخت، آبش رو صاف کنید و تکه های مرغ رو سرخ کنید. لپه را خیس کنید و بعد به همراه کمی آب بپزید تا کف آن از بین برود و بعد آبکش کنید.

مرحله دوم: تفت دادن مواد

بامیه ها را بعد از شستن و خشک کردن در کمی روغن تفت دهید. بعد داخل ظرفی بریزید. در همان تابه پیاز نگینی خردشده را اضافه کنید و تفت دهید. زردچوبه بریزید و بعد از این که پیاز سبک شد اگر مرغ خرد شده یا ریز شده کردید باید در مرحله اضافه کنید و تفت دهید تا رنگ مرغ ها تغییر کند و بعد رب گوجه فرنگی را اضافه کنید و تفت دهید تا بوی خامی رب از بین برود.

مرحله سوم: افزودن لپه

در ادامه باید پوره گوجه فرنگی را به همراه بامیه ها ضافه کنید و تفت دهید تا آب گوجه کشیده شود و در انتها لپه ها را افزوده و یک تفت کوچک دهید و روی مواد آب مرغ یا آب جوش بریزید و بگذارید تا مواد پخته و خورش لعاب بی اندازد.

مرحله چهارم: تهیه خورشت بامیه با مرغ

در ادامه وقتی آب اضافه کشیده و خورشت غلیظ شد نوبت اضافه کردن زعفران و آبغوره و نمک و بامیه های سرخ شده است و مجدد برای 20 دقیقه زمان دهید تا خورش جا افتاده شود و زمانی که خورشت پخته شد به همراه برنج سرو کنید و یا می توانید مرغ های تکه های را جدا سرخ کنید و داخل خورش قرار دهید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت خورش با مرغ

  1. هم از گوشت سفید مثل مرغ و بوقلمون و هم قرمز می توانید استفاده کنید که هر دو عالی می باشد.
  2. پوره گوجه را حذف نکنید زیرا باعث خوشرنگ شدن خورشت می شود.
  3. بامیه ها را اصلا از ته نزنید وگرنه باعث می شود مایع لزج آن خارج و در نتیجه خورشت شما خراب شود.
  4. برای چاشنی این غذا باید از زعفران و آبغوره استفاده کنید.
  5. بامیه ها را بیشتر از 10 دقیقه تقت ندهید و بهرت است در 20 دقیقه آخر اضافه کنید تا له نشود.
آخرین بروز رسانی در: 6 آگوست 2023