دستور پخت مرغ پرتقالی با سن ایچ و آب پرتقال

طرز تهیه مرغ پرتقالی

طرز تهیه مرغ پرتقالی

مرغ پرتقالی یکی از خوشمزه ترین خورشت های بسیار خوشمزه است که شما می توانید برای مهمانی و تنوع غذایی خود تهیه کنید. شما می توانید برای سهولت در کار از فیله مرغ یا مرغ استخوان استفاده کنید و به همراه یک کته خوشمزه این مرغ را سرو کنید. اما شما می توانید از سن ایچ یا آب پرتقال طبیعی برای تهیه این خورش استفاده کنید که بیشتر در رسپی از آب پرتقال طبیعی استفاده می شود. امروز طرز تهیه مرغ پرتقالی خوشمزه را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

مرغ(فیله یا سینه و ران ترکیبی) 3 عدد
آب پرتقال 1.5 لیوان
پیاز 1 عدد
زعفران دم کرده 2 ق مربا خوری
نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم
زردچوبه 1/2 ق چای خوری
کره به مقدار لازم
زرشک 2 ق غذا خوری

طرز تهیه مرغ پرتقالی

مرحله اول: آماده سازی

ابتدا باید مرغ ها را نمک بزنید و داخل تابه قرار دهید و به همراه کمی کره سرخ کنید تا طلایی شود، می توانید از فیله مرغ بدون استخوان استفاده کنید تا مرغ زودتر آماده شود. اگر از آب پرتقال طبیعی استفاده می کنید بهتر است از پرتقال تامسون استفاده نکنید چون غذا تلخ می شود و از پرتقالی مقل نافی یا شاپوری و محلی استفاده کنید و از وسط به دو نیم کنید و آب پرتقال را بگیرید.

مرحله دوم: تفت دادن پیاز

در ادامه باید پیاز را پوست بگیرید و نگینی ریز یا رنده کنید و داخل همان تابه که مرغ را سرخ کردید تفت دهید تا کمی از خامی خارج شود و بعد مرغ های سرخ شده را ضاافه کنید و به آن زردچوه اضافه کنید.

مرحله سوم: پخت مرغ پرتقالی

در ادامه باید آب پرتقال صاف شده یا سن ایچ را به همراه زعفران دم کرده غلیظ به مواد اضافه کنید و درب تابه را قرار دهید و برای 2 ساعت بگذارید با حرارت کم پخته شود.

مرحله چهارم: تفت دادن زرشک

در ادامه باید زرشک را به همراه کمی روغن و 1 ق غذا خوری شکر تفت دهید تا زرشک پفکی شود و بعد به مرغ اضافه کنید و به همراه یک کته زعفرانی میل کنید و اجازه دهید تا جای که جا دارد آب اضافه مرغ تبخیر و سس پرتقالی غلیظ شود ولی اگر آبدار دوست دارید می توانید اضافه کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت مرغ پرتقالی

  1. اگر آب پرتقال شما ترش می باشد می توانید 1 ق غذا خوری عسل استفاده کنید.
  2. استفاده از خلال پسته روی مرغ پرتقالی ظاهر بسیار جذابی به آن می دهد می توانید به همراه زرشک تفت دهید تا از خامی خارج شود.
  3. اگر از فیله استفاده کنید نیاز به اضافه کردن آب در ابتدا ندارید تا مرغ ها پخته شوند و همون آب پرتقال کافی می باشد.
  4. اگر از آب پرتقال صنعتی استفاده می کنید حتما بدون شکر باشد بهتر است.
آخرین بروز رسانی در: 23 آگوست 2023