دستور پخت خورش به آلو مجلسی و لذیذ + فوت و فن

طرز تهیه خورش به آلو

طرز تهیه خورش به

خورشت به یکی از خوشمزه ترین خورشت های ایرانی می باشد که همزمان با فصل رسیدن میوه به در پاییز می توانید این خورش خوشمزه خانگی را می توانید به دلخواه با مرغ تکه ای یا مرغ خرد شده تهیه کنید و اگر می خواهید مجلسی تر باشد می توانید از گوشت خورشتی یا گوشت گوسفندی تهیه و هیچ فرقی در رسپی این دو مدل ندارد ولی زمان پخت مرغ کم تر می باشد. برای چاشنی این غذا از آلو کمی آبلیموترش استفاده کنید و با کمک شکر مزه ها را بالانس کنید. امروز طرز تهیه خورش به و آلو درجه یک و مجلسی را به همراه فوت و فن های مهم آن به شما یاد خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

به 2 عدد
پیاز 1 عدد
گوشت 12 عدد
رب گوجه 1  ق غذا خوری سر پر
آلو 10 عدد
شکر 2 ق غذا خوری
زعفران به مقدار لازم
هویج 1 عدد
آبلیمو 1 ق غذا خوری
دارچین 1 تکه
نمک، فلفل سیاه، زردچوبه به مقدار لازم

طرز تهیه خورش به

مرحله اول: تفت دادن

پیاز را پوست بگیرید و ریز خرد کنید و داخل قابلمه مورد نظر به همراه روغن کمی تفت دهید تا پیاز سبک و شیشه ای شود و بعد گوشت تکه ای یا مرغ خرد شده را به همراه گوشت تفت دهید تا رنگ گوشت تغییر کند سپس زردچوبه و فلفل سیاه اضافه کنید و 2 دقیقه دیگر تفت دهید و روی مواد آب جوش و چوب دارچین و هویج خرد شده را بریزید و بگذارید تا گوشت کاملا پخته شود.

مرحله دوم: افزودن رب

وقتی گوشت پخته شد باید رب را به همراه کمی روغن تفت دهید تا بوی خامی رب از بین ببرد سپس به گوشت اضافه کنید و هم بزنید تا رنگ رب باز شود، آلو ها را نیز به همراه کمی آب خیس کنید. چوب دارچین را بعد از پخت کامل گوشت از خورش خارج کنید.

مرحله سوم: افزودن به

به را بشورید به اندازه دلخواه برش بزنید و به همراه کمی زعفران داخل تابه تفت دهید و بع گوشت اضافه کنید و برای 40 دقیقه زمان دهید تا به خوب پخته و نرم شود و در انتها باید آلو ها را اضافه کنید و هم بزنید.

مرحله چهارم: تهیه خورشت به

بعد از پخت کامل به و پخت آلو باید مزه ها را بالانس کنید برای این آبلیمو و شکر را به خورش اضافه کنید و کمی زمان دهید تا مزه ها بالانس شود سپس به همراه برنج زعفرانی سرو کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت خورش به و آلو

  1. تفت دادن به ، باعث‌ میشه به داخل خورشت له نشه و شکل و ظاهرش حفظ شود.
  2. از خورشت بچشید اگه خورشتتون ترش بود می توانید شکر هم اضافه کنید تا ملس شود.
  3. برای چاشنی این غذا آلو، رب گوجه ،می توانید از کمی رب انار هم استفاده کنید.
  4. آب آلوی خیس شده را داخل خورش بریزید که باعث لعاب خورش می شود.
  5. به دلخواه می توانید کمی لپه خیس خورده نیز به مواد اضافه کنید.
  6. بجای آبلیمو می توانید از آبغوره نیز استفاده کنید.
آخرین بروز رسانی در: 2 سپتامبر 2023