دستور پخت خورش قیمه بادمجان + نکات پخت خورش قیمه بادمجان

طرز تهیه خورش قیمه بادمجان

طرز تهیه قیمه بادمجان

قیمه بادمجون یکی از خورشت های فوق العاده خوشمزه و ساده ایرانی می باشد که از ترکیب گوشت و لپه با چاشنی دلخواه و بادمجان سرخ شده و سیب زمینی تهیه می شود و طعم و مزه عالی دارد و برای یک شام یا نهار مجلسی فوق العاده می شود که شما می توانید این غذای خوشمزه را به همراه تمام فوت و فن های خود در این پست مشاهده کنید. امروز طرز تهیه خورش قیمه بادمجان را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای 4 نفر

گوشت گوسفندی یا سینه مرغ 300 گرم بدون استخوان
پیاز 2 عدد متوسط
رب 1 ق غذا خوری
گوجه فرنگی 2 عدد
لپه 80 گرم به ازاری هر نفر 1 ق غذا خوری
چوب دارچین 1 عدد
گلاب 1 ق غذا خوری
بادمجان 3 عدد
پودر لیمو یا رب لیمو یا لیموعمانی به مقدار لازم
نمک، فلفل سیاه، زردچوبه به مقدار لازم

طرز تهیه خورش قیمه بادمجون

مرحله اول: آماده سازی

ابتدا باید گوشت گوسفندی را خرد کنید و یا اگر می خواهید از سینه مرغ استفاده کنید باید سینه مرغ را بدون استخوان کنید و به صورت نگینی مثل گوشت خرد کنید. گوجه فرنگی ها را بشورید و رنده یا پوره کنید. لپه را از یک ساعت قبل خیس کنید.

مرحله دوم: تفت دادن مواد

در ادامه پیاز ها را پوست بگیرید و نگینی یا رنده ریز بزنید و داخل قابلمه مورد نظر کمی تفت دهید تا آب پیاز کشیده شود و بعد روغن و زردچوبه را اضافه کنید و تفت دهید تا سبک شود سپس گوشت یا مرغ را به پیاز اضافه کنید و کمی تفت دهید سپس ادویه ها را اضافه کنید و تفت دهید تا عطر ادویه ها بلند شود و گوشت تغییر رنگ دهد.

مرحله سوم: پخت گوشت

در ادامه باید رب را افزوده و کمی تفت دهید تا بوی خامی رب از بین برود و بعد پوره گوجه را اضافه کنید و تفت دهید و در انتها لپه را افزوده و یک تفت کوچیک دهید و چوب دارچین را اضافه کنید و روی مواد آب جوش بریزید و بگذارید تا گوشت یا مرغ پخته شود.

مرحله چهارم: تهیه قیمه بادمجان

وقتی گوشت در حال پخت است بادمجان ها را پوست بگیرید و برای 20 دقیقه داخل آب و نمک قرار دهید تا تلخی آن از بین برود سپس بشورید و خشک کنید و در تابه سرخ کنید. وقتی گوشت حسابی پخته شد چوب دارچین را خارج کنید و کمی زعفران و گلاب را اضافه کنید و نمک خورش را اندازه کنید و حالا نوبت چاشنی قیمه است که می توانید از پودر یا پرک لیمو استفاده کنید و اگر نداشتید لیمو عمانی را سوراخ کنید و خیس کنید و به خورش اضافه کنید و 45 دقیقه دیگر زمان دهید تا خورش جا افتاده و روغن بی اندازد. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت قیمه بادمجان

  1. موقع سرو بادمجان ها روی خورشت قرار دهید و به دلخواه می توانید از سیب زمینی سرخ کرده نیز استفاده کنید.
  2. زعفران را طبق چند مرحله اضافه کنید تا عطر آن حفظ شود.
  3. می توانید فقط از پوره گوجه فرنگی استفاده کنید.

 

آخرین بروز رسانی در: 14 اکتبر 2023