دستور پخت خورشت فسنجان با گوشت قلقلی برای 2 نفر

طرز تهیه فسنجان با گوشت قلقلی

طرز تهیه فسنجان با گوشت

خورشت فسنجان با گوشت قلقلی یکی از روش های تهیه این خورش می باشد که شما می توانید با گوشت قلقلی این بار این خورشت غلیظ و جا افتاده را تهیه کنید. استفاده از گوشت قلقلی در فسنجان خیلی راحت است و شما می توانید طبق ذائقه خود شیرین یا ترش تهیه کنید و اگر دوست دارید می توانید برای خوشمزه تر شدن این خورش از ظرف گمج استفاده کنید. امروز طرز تهیه فسنجان با گوشت قلقلی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

گوشت چرخ کرده 200 گرم
گردو آسیاب شده یا چرخ کرده حدود 100 گرم
رب انار 3 ق غذا خوری
پیاز 2 عدد
شکر 2 ق غذا خوری
نمک، فلفل سیاه، زردچوبه به مقدار لازم

طرز تهیه فسنجان با گوشت قلقلی

مرحله اول: تفت دادن گردو

یکی از پیازها را ریز خرد کنید و داخل گمج با کمی روغن و زردچوبه تفت دهید تا پیاز کمی شفاف و سبک شود. سپس گردو آسیاب شده را اضافه کنید و چند دقیقه ای تفت دهید. دو لیوان آب اضافه کرده و اجازه دهید گردو بپزد و به روغن بیفتد.

مرحله دوم: تهیه گوشت قلقلی

گوشت چرخ کرده را با پیاز رنده شده آب گرفته و نمک و فلفل و ادویه جات خوب ورز دهید و نیم ساعتی در یخچال استراحت دهید تا مزه ها به خورد گوشت برود. سپس گوشت را قلقلی و در کمی روغن خوب سرخ کنید. قلقلی ها را نیز به گمج اضافه کرده و اجازه دهید همزمان با گردو بپزند.

مرحله سوم: افزودن چاشنی

رب انار و نارنج و شکر را نیز اضافه کنید و اجازه دهید همه مواد با هم بپزند و جا بیفتند. میتوانید یک تکه یخ داخل گمج بیندازید تا به گردو شوک وارد شود و به روغن بیفتد. وقتی فسنجان کاملا به روغن افتاد اگر دوس دارید طعم ملس یا شیرینی داشته باشد می توانید شکر اضافه کنید تا زمانی که باب میل شود. سپس به همراه برنج زعفرانی تزیین و سرو کنید.

فوت و فن های دستور پخت گوشت قلقلی

  1. میزان رب انار و شکر بستگی به ذائقه شما دارد و می توانید رب نارنج را حذف کنید.
  2. رب انار بعد از چند دقیقه ترشی خود را به خورشت می دهد، پس از ابتدا زیاد اضافه نکنید و اجازه دهید رب انار طعم خود را به خورشت بدهد سپس بچشید و اگر ترشی غذا کم بود دوباره اضافه کنید.
  3. می توانید به دلخواه برای بالانس کردن مزه ها از آلو خورشتی نیز استفاده کنید.
  4. از گردو خورشتی استفاده کنید.
  5. اگر گوشت قلقلی ها شل شد می توانید از آردنخودچی استفاده کنید.
آخرین بروز رسانی در: 31 اکتبر 2023