دستور پخت خورش آلو بخارا مجلسی

طرز تهیه خورشت آلو بخارا

طرز تهیه خورش آلو بخارا

خورشت آلو بخارا یکی از خوشمزه ترین خورش ها می باشد که می توانید با گوشت قلقلی یا گوشت خورشتی یا مرغ تکه ی این غذای عالی را تهیه کنید. شما می توانید این خورشت خوشمزه را در کنار یک کته زعفرانی میل کنید. این خورش عالی طعم و مزه خوبی دارد و بخاطر آلو بخارا طعمی ملس به خودش می گیرد. امروز طرز تهیه خورش آلو بخارا به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

گوشت یا مرغ به مقدار دلخواه
پیاز 1 عدد
رب 1 ق غذا خوری
پوره گوجه 1 لیوان
زعفران به مقدار لازم
آلو بخارا 10 عدد
سیب زمینی 1 عدد
نمک، فلفل سیاه، زردچوبه به مقدار لازم

طرز تهیه خورشت آلو بخارا

مرحله اول: تفت دادن

شما می توانید برای این خورشت این از مرغ خرد شده استفاده کنید یا از گوشت خورشتی که کاملا دلخواه است. پیاز را پوست بگیرید و نگینی ریز خرد کنید و داخل قابلمه بدون افزودن کمی روغن کمی تفت دهید تا سبک شود و بعد روغن و زردچوبه اضافه کنید.

مرحله دوم: افزودن گوشت یا مرغ

در ادامه باید مرغ خرد شده یا گوشت خورشتی را به پیاز اضافه کنید و ادویه ها را اضافه کنید و تفت دهید تا رنگ گوشت یا مرغ تغییر کند و بعد رب را اضافه کنید و تفت دهید تا بوی خامی رب از بین برود و بعد پوره گوجه فرنگی را اضافه کنید و تفت دهید آب گوجه کشیده شود و خوشرنگ شود سپس کمی زعفران اضافه کنید.

مرحله سوم: افزودن آلو بخارا

در ادامه روی مواد کمی آب جوش بریزید و بگذارید تا خورشت جا افتاده شود و بعد آلو بخارا های شسته را در نیم ساعت آخر پخت خورش اضافه کنید و به دلخواه می توانید کمی زعفران و خلال بادام نیز به مواد اضافه کنید و بگذارید تا خورش جا افتاده شود و در انتها نمک خورش اندازه کنید. سیب زمینی را نیز پوست بگیرید و خلالی برش بزنید و سرخ کنید و کنار خورشت و برنج سرو کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت خورش آلو بخارا

  1. می توانید آلو بخارا را از ابتدا به خورش اضافه کنید تا کاملا له شود و غلظت و طعم خوبی به خورشت دهد.
  2. می توانید برای زودتر تهیه شدن این خورش از گوشت قلقلی استفاده کنید.
  3. می توانید از ترکیب کره و روغن برای تفت دادن گوشت یا مرغ استفاده کنید.
  4. این خورشت باید کم آب باشد و غلیظ پس زیاد آب استفاده کنید.
آخرین بروز رسانی در: 15 فوریه 2024