دستور پخت قطاب یزدی قدیمی

طرز تهیه قطاب یزدی

طرز تهیه قطاب یزدی

قطاب یزدی یکی از شیرینی های اصیل استان یزد می باشد که فوق العاده بین ما ایرانی ها محبوب و خوشمزه است و شما می توانید این قطاب خوشمزه را در خانه تهیه کنید. قطاب یزدی خیلی راحت تهیه می شود و شما می توانید به روش سنتی داخل روغن سرخ کنید یا می توانید برای رژیمی تر شدن این شیرینی داخل فر قرار دهید که هر دو فوق العاده خوشمزه می شود. امروز طرز تهیه قطاب یزدی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

زرده 2 عدد
کره 100 گرم
ماست شیرین 1/2 پیمانه
آرد 2 لیوان
بیکینگ پودر 1 ق مربا خوری
پودر گردو 1/2 لیوان
پودر شکر یا پودر قند 1/2 لیوان
گلاب 2 ق غذا خوری
پودر هل و دارچین 1/2 ق چای خوری

طرز قطاب یزدی

مرحله اول: آماده سازی

ابتدا همه مواد را در دمای محیط قرار دهید تا هم دما شوند و بعد به کمک پیمانه یا لیوان دسته دار فرانسوی اندازه گیری کنید.

مرحله دوم: هم زدن مواد

برای تهیه مواد نیازی به همزن برقی ندارید، زرده ها را از سفیده جدا کنید و کمی هم بزنید تا از لختگی خارج شود  بعد کره نرم شده یا ذوب شده در دمای محیط اضافه کنید و مواد را هم بزنید تا یکدست شود و بعد ماست شیرین را اضافه کنید و کمی هم بزنید تا مواد فقط مخلوط شود.

مرحله سوم: استراحت خمیر

در ادامه باید آرد و بیکینگ پودر را باهم مخلوط و الک کنید و طی چند مرحله به مواد اضافه کنید و کمی با قاشق هم بزنید و بدر انتها با دست خمیر را جمع کنید، خمیر نباید به دست بچسبد و بعد داخل پلاستیک قرار دهید و برای 1 ساعت در دمای آشپزخانه استراحت دهید.

مرحله چهارم: تهیه مواد میانی قطاب

در ادامه باید گردو ریز شده را با پودر هل و شکر و دارچین داخل کاسه مخلوط کنید و گلاب را اضافه کنید و هم بزنید به طوری که بتوانید مواد را گرد کنید و اگر نیز بود گلاب بیشتر بزنید ولی نباید خیلی شل باشد وگرنه موقع پخت از قطاب بیرون می زند.

مرحله چهارم: پخت قطاب یزدی با فر و بدون فر

حالا باید خمیر را روی سطح آرد پاشی شده پهن کنید و با وردنه صاف کنید و با دور لیوان قالب گرد بزنید و داخل آن را از مواد میانی که گلوله کردید بریزید و خمیر را جمع کنید و خوب فیکس کنید و داخل روغن سرخ کنید و زمانی که از حرارت افتاده داخل پودر شکر بغلطانید یا می توانید داخلی سینی فر قرار دهید و برای 20 دقیقه با دمای 180 بگذارید تا پخته شود و بعد از پخت روی آن پودر قند بپاشید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت قطاب یزدی

  1. خمیر را به ضخامت نیم سانت پهن کنید.
  2. اگر فر ندارید برای تهیه فر دست ساز باید، یک تابه را انتخاب کنید که درب آن خوب کیپ شود تا گرما ی داخلش حفظ شود و یک پایه ی فلزی کوتاه که سینی یا ظرف شیرینی را روی آن قرار دهید تا باکف ظرف فر فاصله دهید،حالا در ظرف را قرار دهید و یک ربع روی حرارت بذارید تا داخلش خوب داغ شود مثل فر،حرارت زیر آن نه باید اونقدر کم باشد نه زیاد باشد بدون شعله پخش کن ،سپس برای ۲۵ تا ۳۰ دقیقه در فر دستساز قرار دهید.
  3. قطاب در فر نباید خیلی تغییر رنگ دهد.
  4. اگر قطاب را سرخ می کنید بگذارید تا از داغی بیفتد و بعد پودر قند یا شکر بپاشید.
آخرین بروز رسانی در: 9 مارس 2024