دستور پخت حلیم بادمحان اضفهان با گوشت گوسفندی و کشک بدون عدس

طرز تهیه حلیم بادمجان

طرز تهیه حلیم بادمجان

حلیم بادمجان یکی از غذا های سنتی ایرانی می باشد که طرز تهیه آن در شهر های مختلف بسیار زیاد است و شما می توانید آن را به روش اصفهانی این بار تهیه کنید و به دلخواه می توانید گوشت را حذف کنید و از عدس استفاده کنید اما شیوه پخت اصفهانی بیشتر مورد توجه عموم است و شما می توانید یکی از بهترین رسپی های حلیم بادمجان را در این پست مشاهده کنید و از طعم بی نظیر آن لذت ببرید پس همراه ما باشید.

مواد لازم

برنج مرغوب 2 لیوان
گوشت سردست یا گردن گوسفند 500 گرم
بادمجان 2 کیلوگرم
کشک 500 گرم
سیر 4 حبه
پیاز سرخ شده 1 کیلوگرم
نعنا خشک 6 ق چای خوری
زعفران دم کرده 3 ق غذا خوری
نمک، فلفل سیاه، فلفل قرمز یا فلفل عنابی،زردچوبه به مقدار لازم

طرز تهیه حلیم بادمجان

مرحله اول: تفت دادن مواد

ابتدا قبل از تفت دادن مواد باید بادمجان ها را پوست بگیرید و خرد کنید و به آن نمک اضافه کنید و بگذارید تا برای 1 ساعت بماند تا تلخی آن گرفته شود و بعد یک پیاز را خلالی یا نگینی ریز خرد کنید و داخل قابلمه کمی تفت دهید تا سبک شود  بعد گوشت را اضافه کنید و تفت دهید تا رنگ گوشت تغییر کند سپس ادویه ها را افزوده و تفت دهید تا عطر ادویه ها بلند شود و برگ بو روی گوشت قرار دهید و روی مواد آب جوش بریزید و بگذارید تا گوشت خوب پخته شود.

مرحله دوم: تهیه پیاز داغ

در ادامه باید پیاز ها را پوست بگیرید و خلالی ریز خرد کنید و حالا باید پیاز داغ را نصف کنید و نیمی را برای داخل حلیم بادمجان استفاده کنید و نیمی را برای تزیین کنار قرار دهید و اگر وقت کافی برای تهیه پیاز داغ ندارید می توانید از پیا زداغ فریزری استفاده کنید.

مرحله سوم: افزودن سیر

سیر را پوست بگیرید و رنده کنید و به همراه یکی از قسمت های پیاز داغ کمی تفت دهید و بعد نعنا و کمی زردچوبه را اضافه کنید و از روی حرارت بردارید. برنج را روی حرارت قرار دهید و صبر کنید تا بجوش بیاید. بادمجان ها بشورید و حسابی با دستمال خشک کنید و داخل روغن خوب سرخ کنید تا طلایی شود و نباید خیلی سرخ شود و در حدی که نرم شود کافی است.

مرحله چهارم: تهیه حلیم بادمجان

در ادامه بادمجان های سرخ شده را داخل یک کاسه بریزید و با گوشتکوب خوب له کنید. گوشت را نیز بدون استخوان و ریش ریش کنید و با کمک گوشتکوب دستی خوب بکوبید تا کشدار شود. برنج را هم بزنید و کف روی آن را بگیرید و به دلخواه کمی زعفران به برنج اضافه کنید و بعد از اینکه برنج مانند شله زرد شگفته شد باید گوشت و بادمجان له شده را اضافه کنید و هم بزنید و کمی از آب گوشت صاف شده داخل حلیم بادمجان بریزید و هم بزنید و اخر کار پیاز داغ و نعنا داغ و سیر داغ را اضافه کنید و خوب هم بزنید می توانید برای این که حلیم بادمجان یکدستی تر داشته باشید از گوشتکوب برقی یا دستی استفاده کنید و هم بزنید و در 20 دقیقه انتهای کشک را اضافه کنید و نمک را در انتها تنظیم کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت حلیم بادمجان

  1. برخی از عدس در تهیه این غذا استفاده میکنند اما ترجیحا نزنید چون رنگ غذا رو تیره و طعم آن غالب می شود.
  2. بهتر است از گوشت راسته یاگردن گوسفند استفاده شود، چون این غذا بهتر است کمی چرب و خوش خوراک باشد ،به گوشت درحین پخت نمک نزنید که دیر پز و سفت می شود.
  3. برای جذب روغن کمتر بادمجان ها می توانید کمی ماست به آن بزنید.
  4. با کشک زعفرانی و پیاز داغ تزیین کنید.
  5. پیاز داغ این غذا باید زیا باشد تا طعم اصیل آن حفظ شود.
آخرین بروز رسانی در: 2 جولای 2023