دستور تهیه سبزه تخمه شربتی به روی اسفنج و ابر

طرز تهیه سبزه تخم شربتی

طرز تهیه سبزه تخم شربتی

سبزه تخم شربتی یکی از سبزه های بسیار پر کاربرد است و شما می توانید این سبزه را برای عید نوروز روی یک اسفنج گرد یا بشقاب می توانید تهیه کنید. سبزه تخم شربتی بسیار زیبا و جذاب می باشد که برای سفره هفت سین می باشد که شما می توانید در 7 روز این سبزه را تهیه می کنید و می توانید از 20 اسفند یا 15 اسفند این سبزه بکارید و برای هفت سین نوروز آماده کنید. اما شما می توانید امروز سبزه تخم شربتی را به همراه فوت و فن های آن مشاهده کنید.

مواد لازم

تخم شربتی 4 ق غذا خوری
ابر یا اسفنج به مقدار لازم
آب به مقدار لازم

طرز تهیه سبزه تخم شربتی

مرحله اول: خیس کردن تخم شربتی

ابتدا باید تخم شربتی را خیس کنید برای این کار تخم شربتی را با آب گرم خیس کنید و صبر کنید تا پفکی و آب را به خودش جذب کند و حتما باید از آب داغ استفاده کنید تا تخم شربتی زودتر پف کند.

مرحله دوم: آماده سازی اسفنج

در ادامه باید سه لایه ابر را روی هم قرار دهید و چسب بین لایه ها قرار دهید و با کمک یک قیچی یا کاتر به صورت گرد تهیه کنید و حالا باید تخم شربتی خیس خورده را روی ابر به صورت یکنواخت با قاشق پهن کنید و یک نایلون روی آن بکشید و روزی دو تا سه بار آب اسپری کنید و سبزه را به دور از نوش مستقیم آقتاب قرار دهید.

سبزه تخم شربتی

مرحله سوم: تهیه سبزه تخم شربتی روی کوزه

پنبه را خیس کنید و روی کوزه سفالی مورد نظر بچسبانید تا خوب کوزه را کاور کند و حالا باید تخم شربتی با دست روی پنبه بزنید بعد اسپری آب بپاشید پلاستیک روش بکشید هر روز با اسپری مرطوب کنید تا بذرها خشک نشوند، دو روز تو محیط خونه بماند بعد از دو روز جوانه میزنه اسپری آب کنید پنج روز بعد کاملا سبز می شود کاور را بردارید محیط خنک نگه دارید و اسپری آب کنید طوری آبیاری کنید که فقط مرطوب بشه و قرقابی نشود اگر تشنه بماند جوانه ها بی‌حال می شوند.

مرحله سوم: تهیه سبزه تخم شربتی

بعد از چند روز مشاهده می کنید که کاملا سبزه جوانه زده و نایلون را بردارید و بعد از 7 روز مشاهده می کنید که رشد کرده و سبز می شود و شما می توانید سبزه را روی پایه های مختلف قرار دهید .

فوت و فن های دستور تهیه سبزه تخم شربتی

  1. می توانید بجای تخم شربتی از تخم ریحان نیز استفاده کنید.
  2. سبزه را در مرض نور زیاد خورشید قرار ندهید وگرنه زرد می شود.
  3. بیش از حد آبیاری نکنید زیرا باعث گندیده شدن سبزه می شود.
آخرین بروز رسانی در: 22 آگوست 2023