دستور پخت سمنو سنتی با 1 کیلو گندم

طرز تهیه سمنو

طرز تهیه سمنو

سمنو یکی از خوشمزه ترین و بهترین میان وعده ها می باشد که از جوانه گندم تهیه می شود و بسیار مقوی و مفید برای بدن است و شما می توانید برای عید نوروز خودتان به راحتی در منزل یک سمنو سنتی تهیه کنید. پخت سمنو شاید کمی وقت گیر باشد ولی کار بسیار لذت بخشی است و بعضی ها در روز های و ایام خاص به پخت و نذری سمنو می پردازند. امروز طرز تهیه سمنو را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

گندم 5 پیمانه یا 1 کیلوگرم
آرد 20 پیمانه
آب 25 پیمانه

طرز تهیه سمنو

مرحله اول: آماده سازی گندم

گندم را بشورید و داخل یک سینی پهن کنید و یک پارچه مرطوب روی آن بی اندازید تا جوانه بزند و زمانی که جوانه زد از سینی بردارید و داخل آبکش بریزید و بگذارید تا آب اضافی خارج شود این کار باعث می شود بعد از پخت بوی ترشیدگی ندهد و روی آبکش نیز یک دستمال مرطوب قرار دهید و روزانه 2 الی 3 بار آب روی آن اسپری کنید.

مرحله دوم: چرخ کردن

بعد از چند روز سبزه ها بلند می شوند و 2 الی 3 بار از چرخ گوشت رد کنید و داخل یک پارچه بریزید و با دست فشار دهید تا شیره آن جدا شود دقت کنید کم کم این کار را انجام دهید تا دست شما خسته نشود. آرد را الک کنید و داخل تابه کمی تفت دهید تا بوی خامی آرد از بین برود اگر آرد را تفت ندهید رنگ سمنو شما به زرد می زند.

مرحله سوم: مخلوط کردن مواد

شیره بدست آمده از جوانه گندم را داخل قابلمه ریخته و آب را اضافه کنید و هم بزنید و بعد آرد را اضافه کنید و روی حرارت قرار دهید و هرچندگاهی هم بزنید تا سر نرود.

مرحله چهارم: تهیه سمنو

وقتی سمنو کم کم غلیظ شد و خوشرنگ شد باید مداوم هم بزنید و فوت کوزه گیری تهیه سمنو این می باشد که در این مرحله چند قطعه یخ اضافه کنید و هم بزنید تا رنگ آن باز شود و از روی حرارت بردارید به همین راحتی سمنو شما حاضر شده است. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت سمنو

  1. فرمول کلی برای سمانه هر 5 پیمانه گندم نیاز به 4 پیمانه آرد  و 5 پیمانه آب دارد.
  2. گندم و تمیز کنید و هیچ گندم شکسته بین دونه های گندم نباشد چون می پوسد و کار را خراب می کند.
  3. گندم ها را در جای خنک و کم نور قرار دهید تا رشد کند و زمانی که قد کشید و غلاف آن سفید کمی روی به سبزی زد آماده است و بیشتر از این زمان نگذارید بماند وگرنه تلخ می شود.
  4. از آرد نونوایی یا آرد سنگگ استفاده کنید.
  5. زمان پخت زمان بین 8 تا 10 ساعت است و حتما یک ساعت بگذارید با دمکنی بماند و بعد سرو کنید.
آخرین بروز رسانی در: 18 فوریه 2024