روش کاشت سبزه عدس برای هفت سین

طرز تهیه سبزه عدس

کاشت سبزه عدس

سبزه عدس یکی از سبز های بسیار زیبا و راحت برای عید نوروز می باشد که شما می توانید این عدس را از 15 تا 18 روز قبل از عید تهیه کنید و بهترین زمان حدود 10 اسفند ماه می باشد. شما می توانید این سبزه زیبا را برای هفت سین خود قرار دهید. ما در آموزش های قبلی طرز تهیه سبزه نخود و سبزه تخم شربتی را به شما آموزش دادیم و امروز با روش کاش سبزه عدس همراه ما باشید.

مواد لازم

عدس 1/2 لیوان
آب به مقدار لازم
خاک و گلدان به مقدار لازم

طرز تهیه سبزه عدس

مرحله اول: خیس کردن بذر

در تهیه سبزه عدس نیز باید ابتدا آن را خیس کنید یک کاسه بردارید و از آب پر کنید به طوری که باید روی عدس ها را بپوشانید و برای چند روز در همین وضعیت بگذارید تا بماند نکته مهم در خیس کردن عدس این است که کاسه را در محیطی قرار دهید که نه خیلی گرم و نه خیلی سرد باشد. برای مثال دمای معمولی اتاق برای عدس مناسب است. در این مدت که عدس در آب غوطه‌ور است؛ باید هر روز آب را عوض کرده و آب تازه بریزید. اگر عدس چند روز در آب کهنه بماند خراب و پوسیده خواهد شد.

مرحله دوم: جوانه زدن عدس

بعد از چند روز مشاهده می کنید که شکل عدس ها متفاوت است و باید آب ظرف را خالی کنید و یک پارچه تمیز بردارید و آن را کاملا خیس کنید و آب پارچه را گرفته و روی عدس ها قرار دهید تا کم کم شروع به جوانه زدن کنید ولی مراقب باشید تا خشک نشود و هر چند گاهی روی پارچه آب اسپری کنید تا عدس ها سیراب شود.

مرحله سوم: کاشت سبزه عدس

وقتی جوانه ها سبز شده و کمی بلندتر شدند، می توانید پارچه را از روی سبزه عدس بردارید. در این مدت می بایست هر روز سبزه را آبیاری کنید در این زمان نیاز به نور و دمای مناسبی دارد که بهتر است در محیطی با نور یکسان و دمای متعادل باشد. وقتی سبزه عدس به میزان مناسبی رشد کرد، می توانید آن را شب ها در محیط خنکی قرار دهید تا بیشتر از آن رشد نکند برای کاشت سبزه عدس در خاک میتوانید ده روز قبل از عید، عدس ها را روی خاک ریخته و با اسپری آب دهید تا رشد کنند.

فوت و فن های کاشت سبزه عدس

  1. عدس ها نباید موقع جوانه زدن روی هم باشند وگرنه کپک می زنند.
  2. می توانید داخل تنگ یا خاک عدس ها را بکاربید.
  3. بذر حتما باید خیس بخورد تا جوانه بزن
آخرین بروز رسانی در: 26 فوریه 2024