دستور پخت ترشی لبو ملس رنده شده با سرکه قرمز و سیر

طرز تهیه ترشی لبو

طرز تهیه ترشی لبو

ترشی لبو یکی از ترشی های بسیار محبوب مخصوص پاییز و زمستان است که همزمان با رسیدن لبو در این فصل این ترشی تهیه می شود و می توانید به دلخواه با دانه های انار آن را ملس کنید و یا به صورت تنها این ترشی را برای سرو در کنار بیشتر غذا ها در زمستان سرو کنید. شما می توانید لبو را بعد از پوست گرفتن به صورت رنده شده ترشی کنید و یا می توانید با قالب های مختلف فانتزی آن را قالب زدن و یک ترشی مجلسی آماده کنید. امروز طرز تهیه ترشی لبو را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

لبو قرمز 1.5 کیلوگرم
آب لیو 1 لیوان
سرکه 1 لیوان
نمک به مقدار لازم
شکر 1 ق غذا خوری
سیر 2 حبه

طرز تهیه ترشی لبو

مرحله اول: پخت لبو

ابتدا باید لبو ها را خوب بشورید و سر و ته لبو را بزنید و با پوست داخل یک قابلمه قرار دهید و روی آن کمی آب بریزید و اجازه دهید تا لبو پخته شود.

مرحله دوم: رنده کردن

در ادامه وقتی لبو ها پخته شدند پوست را به راحتی بگیرید. سپس رنده درشت بزنید و یا می توانید با قالب های مختلف کاتر بزنید و بگذارید تا خنک شود.

مرحله سوم: مخلوط کردن مواد

داخل یک کاسه سرکه و یک لیوان از آب لبو پخته شد و شکر و کمی نمک اضافه کنید و هم بزنید. شیشه تمیز استریل را بردارید و دقت کنید که شیشه باید عاری از هر گونه چربی باشد و اگر شک دارید می توانید داخل یک قابلمه با مقداری آب جوش بجوشانید و بعد بشورید و خشک کنید.

مرحله چهارم: تهیه ترشی لبو

در ادامه باید سیر ها را پوست بگیرید و بعد نیمی از شیشه را با لبو پر کنید و دو حبه سیر را داخل شیشه قرار دهید و شیشه را پر کنید و بعد باید مخلوط آب و سرکه که تهیه کردید روی ترشی بریزید و درب شیشه را خوب محکم کنید و در جا یخنک و خشک مثل یخچال نگهداری کنید و بعد 10 روز این ترشی قابل خوردن می باشد البته چون لبو پخته شده است می توانید بعد چند روز سرو کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت ترشی لبو

  1. سرکه سفید یا قرمز فرقی ندارد.
  2. می توانید به دلخواه 2 عدد انار دون شده نیز به مواد اضافه کنید.
  3. سرکه نیازی به جوشاندن ندارد.
  4. آب لبو منظور همان آب که لبو ها داخلش پخته شده است.
  5. لبو و با پوست بپزید تا رنگ خودش و بیشتر حفظ کند.
  6. لبو ها را خیلی نپزید تا نرم نرم شود.
آخرین بروز رسانی در: 12 سپتامبر 2023