طرز تهیه رب گوجه فرنگی

طرز تهیه رب گوجه فرنگی

رب گوجه فرنگی یکی از طعم دهنده یا چاشنی های بسیار پر کاربرد است که که در آشپزی ایرانی بسیار محبوب است و شما می توانید در انتهای شهریور رب گوجه خانگی تهیه کنید و بهتر است از گوجه فرنگی های گوشتی استفاده کنید تا میزان رب بیشتری داشته باشید. شما می توانید رب را بعد از تهیه داخل شیشه تمیز بریزید و یا می توانید کنسرو کنید تا در کابینت نگهداری کنید و خیلی راحت تر نگهداری کنید. شما می توانید گوجه فرنگی را بعد از شستن با دستگاه آب گیری صنعتی آب گیری کنید که خیلی راحت تر است و یا می توانید خودتان در منزل با دست پوره کنید یا به کمک غذاساز له کنید. امروز در طرز تهیه رب گوجه فرنگی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید

مواد لازم

گوجه فرنگی 30 کیلوگرم
نمک 3 ق غذا خوری

طرز تهیه رب گوجه فرنگی

مرحله اول: آماده سازی

ابتدا باید گوجه فرنگی ها را خوب بشورید و بعد خرد کنید و برای 24 ساعت داخل یک ظرف قرار دهید تا گوجه ها آب بی اندازند اگر می خواهید بدون دستگاه گوجه را پوره کنید به آن استراحت دهید وگرنه همان لحظه می توانید داخل دستگاه ریخته و پوره کنید.

مرحله دوم: صاف کردن

در ادامه یک صافی روی گوجه قرار دهید و با دست خوب چنگ بزنید تا فقط داخل صافی پوست و دانه آن باقی بماند و به دلخواه می توانید یک بار دیگر صاف کنید.

مرحله سوم: پخت رب

در ادامه باید رب را داخل دیگ مناسب با حجم مناسب بریزید طوری که همه دیگ پر نشود و بعد روی حرارت قرار دهید و ابتدا شعله را زیاد کنید تا آب اضافه تبخیر شود و بعد از چند ساعت کم کم با کفگیر هم بزنید و رب های چسبیده به اطراف را با کفگیر به وسط بیاورید.

مرحله چهارم: تهیه رب

زمانی که شروع به پرتاب شدن کرد شعله را کم کنید و از یک کفگیر چوبی استفاده کنید و هم بزنید و زمانی که رب به کفگیر نچسبد یعنی آماده شده است و در 10 دقیقه انتهای نمک را بزنید و از روی حرارت بردارید و بعد از خنک شدن داخل شیشه های تمیز ریخته و در یخچال قرار دهید و یا می توانید مانند کمپوت ها آن ها را داخل شیشه ریخته و درب آن را محکم کنید و داخل آب قرار دهید و برای 30 دقیقه بگذارید تا بجوشد و بعد وارانه قرار دهید تا سرد شود. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت تهیه رب گوجه فرنگی

  1. این مقدار به شما اگر گوجه فرنگی گوشتی و خوب باشد حدود 6 الی 7 کیلو رب می دهد.
  2. اگر از گوشتکوب برقی استفاده می کنید حتما یک بار از آبکش خیلی ریز رد کنید تا پالپ و تخم گوجه فرنگی گرفته شود و آب یکدستی داشته باشد.
  3. برای این مقدار حدود 4 الی 5 ساعت زمان لازم است.
  4. وقتی گدازه پرت نکرد نوبت اضافه کردن نمک است.
  5. زمانی که رب داره به غلظت می رسد و به قول خودمون میپره اصلا نیاز نیست از پلاستیک و … استفاده کنید که کلی هم ضرر دارد فقط کافیه روی قابلمه رو یه پارچه بندازید.
  6. حرارت را بالا نبرید و با شعله ملایم بگذارید تا پخته شود.
آخرین بروز رسانی در: 17 سپتامبر 2023