دستور تهیه ترشی نازخاتون با سرکه و آبغوره به روش گیلانی

طرز تهیه ترشی نازخاتون

ترشی نازخاتون

ترشی ناز خاتون یکی از ترشی های ویژه و خوشمزه شمالی می باشد که شما می توانید بلافاصله بعد از تهیه این ترشی را به همراه غذا های خود مصرف کنید پس اگر مهمان فوری داشتید و می خواستید یک ترشی سریع تهیه کنید بجای استفاده از ترشی های آماده یک ترشی خانگی و سریع تهیه کنید که طعم و مزه آن بسیار محسوس است و شما می توانید با همه غذا ها سرو کنید. امروز طرز تهیه ترشی نازخاتون اصل را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

بادمجان 3 عدد
گوجه 2 عدد
سیر 4 حبه
فلفل تند 1 عدد
آبغوره 1/2 لیوان
سرکه 1/2 لیوان
نمک و گلپر 1 ق غذا خوری
نعنا، ترخون، ریحان خشک از هر کدام 1 ق غذا خوری

طرز تهیه ترشی نازخاتون

مرحله اول: کبابی کردن

ابتدا باید بادمجان و گوجه را کبابی کنید برای این کار باید روی بادمجان ها با چاقو چند خط ایجاد کنید تا بهتر پخته شود و بعد داخل توری قرار دهید و روی گاز بگذارید تا حسابی پخته و پوست چروکیده شود و گوجه را نیز به همین ترتیب کبابی کنید و داخل یک نایلون قرار دهید تا بخار کند سپس بعد از 5 دقیقه به راحتی پوست هر دو را بگیرید.

مرحله دوم: خرد کردن مواد

در ادامه باید بادمجان و گوجه کبابی را با کمک چاقو ساطوری ریز خرد کنید و یا می توانید داخل میکسر یا غذاساز بریزید و مواد را پوره کنید و داخل یک کاسه بریزید سپس سیر ها را نیز پوست بگیرید و ساطوری خرد کنید و به بادمجان اضافه کنید.

مرحله سوم: مخلوط کردن مواد

در ادامه باید سبزی های معطر گفته شده را به صورت خشک یا تازه اضافه کنید و هم بزنید سپس نمک و گلپر و فلفل تند خشک یا تازه که به صورت خرد شده را افزوده و حالا نوبت اضافه کردن چاشنی ترشی می باشد سرکه و آبغوره را اضافه کنید.

مرحله چهارم: تهیه ترشی ناز خاتون

حالا مواد را خوب باهم ترکیب کنید ترشی ناز خاتون حاضر شده است و شما می توانید با غذای مورد نظر سرو کنید و یا می توانید داخل شیشه های تمیز و عاری از هر گونه چربی بریزید و درب آن را بسته و در یخچال نگهداری کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت ترشی ناز خاتون

  1. اگر دوست دارید ترشی تندتر شود می توانید مقدار فلفل را بیشتر بریزید.
  2. این مواد به شما یک شیشه ترشی می دهد و اگر می خواهید در مقدار بیشتر تهیه کنید مواد را چند را برابر کنید.
  3. سبزی معطر شامل نعناع،گشنیز،چوچاق،ریحان در رسپی اصلی استفاده می شود.
  4. می توانید از ترکیب آب انار و آبغوره استفاده کنید.
  5. این ترشی تا 15 روز داخل یخچال ماندگاری دارد.
آخرین بروز رسانی در: 16 اکتبر 2023