دستور پخت رب انار سنتی برای 10 کیلو انار

طرز تهیه رب انار

طرز تهیه رب انار

رب انار یکی از چاشنی های بسیار خوشمزه و ساده که شما می توانید برای تهیه انواع غذا ها این رب انار را به راحتی در خانه تهیه کنید. رب انار را می توانید با انواع انار ها تهیه کنید و دقت کنید 10 کیلو انار به شما 1 کیلو رب انار می دهد  و دقت کنید اگر می خواهید رب انار شما تیره شود باید از انار های تیر تر نیز استفاده کنید. اما رب انار به طوری کلی دارای آنتی اکسیدان بسیار خوبی می باشد و به سیستم ایمنی بدن کمک می کند. امروز طرز تهیه رب انار را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

انار 10 کیلو
نمک یا شکر به دلخواه

طرز تهیه رب انار خانگی

مرحله اول: آماده سازی انار

ابتدا باید انار ها را بشورید و از وسط نصف کنید و با کمک قاشق یا دست انار ها را دان کنید، قسمت های پوست سفید انار را بگیرید و انار ها دان شده را داخل یک تشت یا تابه فلزی بزرگ بریزید و روی گاز قرار دهید و تا دانه های انار نرم شود.

مرحله دوم: له کردن دانه های انار

در ادامه باید با پشت قاشق یا گوشت کوب گاهی بکوبید تا دانه های انار له شود و بعد دانه های انار نرم شده را داخل آبکش بریزید و دستشک انداخته و همین که داغ است با گوشتکوب بکوبید و چنگ بزنید تا آب انار خارج شود و فقط تفاله باقی بماند.

مرحله سوم: صاف کردن انار

بعد از این که آب انار را به صورت کامل گرفتید باید از یک کیسه نخی رد کنید و باز فشار دهید تا حسابی یکدست شود و اگر رب انار درجه 2 می خواهید نیازی نیست از کیسه رد کنید و بعد آب انار بدست آمده را داخل همان تابه بزرگ فلزی بریزید و روی حرارت قرار دهید.

مرحله چهارم: تهیه رب انار

در این مرحله اگر می خواهید رب انار شما روشن باشد حرارت را بالا بگیرید و اگر رنگ رب انار دوست دارید تیره باشد حرارت را کم کنید و در حین پخت حتما باید کف روی رب انار را جمع کنید تا در نهایت شفاف شود و با قاشق رب انار پاشیده شده به اطراف تابه را تمیز کنید و به وسط بیاورید و زمانی که رب انار در حال غلیظ شدن است به دلخواه می توانید کمی نمک یا شکر اضافه کنید و و زمانی که حس کردید رب انار سنگین شده است گاز را خاموش کنید و از روی حرارت بردارید زیرا بعد از سرد شدن نیز غلیظ تر می شود. نوش جان

فوت و فن های دستور تهیه رب انار

  1. این رب را در شیشه تمیز بریزید و برای 2 سال ماندگاری دارد.
  2. در روش سنتی انار دان شده را داخل کیسه می ریزند و با چکمه له می کنند و آب انار را می گیرند.
  3. می توانید 2 لیوان آب به دانه های انار اضافه کنید و بعد از نرم شدن دانه انار از چرخ گوشت استفاده کنید و آب انار را بگیرید
آخرین بروز رسانی در: 28 نوامبر 2023