دستور تهیه حریره سیر با روغن زیتون

طرز تهیه حریره سیر

طرز تهیه حریره سیر

حریره سیر یکی از روش های نگهداری سیر می باشد که شما می توانید خیلی راحت می باشد و شما می توانید با رعایت کردن همه نکات یک حریره سیر عالی تهیه کنید و برای تهیه انواع آش و سوپ و خورش استفاده کنید. امروز طرز تهیه حریره سیر را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

سیر 1 کیلوگرم
روغن زیتون یا کنجد چند قاشق
نمک 1 ق چای خوری
شیشه استریل به مقدار لازم

طرز تهیه حریره سیر

مرحله اول: آماده سازی

سیرها را حبه کنید و پوست بگیرید. حتما هنگام پوست کندن حجم زیادی از سیر دستکش دست کنید زیرا به شدت به پوست آسیب میزند و انگشتان دچار سوزش می شود. حبه ها را بشویید و آبکش کنید. سپس روی حوله آشپزخانه بریزید تا خوب رطوبت آنها گرفته شود و خشک شوند. اگر خیسی و رطوبتی داشته باشند باعث کپک زدن می شود. می توانید بعد از خشک کردن روی حوله، آنها را در کیسه پارچه ای مثل کیسه برنج بریزید و درب کیسه را ببندید و اجازه دهید چند ساعت یا شب تا صبح در محیط بمانند تا رطوبت آنها کاملا گرفته شود. سپس سیر را با هر وسیله و ابزاری که دارید و به هر سایزی که تمایل دارید رنده یا پوره کنید.

مرحله دوم: مخلوط کردن مواد

اگر تمایل دارید سیر کاملا له شده و پوره باشد، می توانید از آسیاب یا چرخ گوشت استفاده کنید. برای حالت رنده ای از انواع رنده یا غذاساز استفاده کنید. من تمایل نداشتم سیرها بیش از حد له شوند به همین دلیل از رنده سایز ریز دستگاه سالاد ساز استفاده کردم و در عرض چند دقیقه همه سیرها یکدست رنده شدند. یک ق چ نمک و چند قاشق روغن به سیرها اضافه و خوب مخلوط کنید. می توانید روغن و نمک را در حین پوره یا رنده کردن اضافه کنید. نمک ممکن است کمی رنگ سیر را تغییر دهد می توانید آن را حذف کنید.

مرحله سوم: تهیه حریره سیر

مواد را در شیشه استریل بریزید و خوب با قاشق فشار دهید که هوایی نباشد و کاملا یکدست شیشه پر شود. بعد از پر شدن شیشه، باقیمانده فضای شیشه را با روغن پر کنید که روغن مانع از ورود هوا به شیشه و کپک زدن سیر شود. می توانید سیر را در چندین شیشه کوچک بریزید و به ترتیب استفاده کنید که بقیه شیشه ها بدون باز شدن درب تا زمان مصرف در یخچال بمانند. هر بار موقع استفاده از قاشق تمیز و خشک و ترجیحا قاشق چوبی استفاده کنید و درب شیشه را محکم ببندید و اگر روغن روی شیشه کم شده بود میتوانید مجدد مقداری روغن بریزید که هوا به درون شیشه نفوذ نکند.

فوت و فن های دستور تهیه حریره سیر

  1. در صورت تمایل می توانید مقداری فلفل قرمز و سیاه نیز با سیر ترکیب کنید. اگر سیر را برای ماکارونی، لازانیا و پیتزا و…. این مدل غذاها آماده کردید می توانید درون شیشه یک شاخه رزماری نیز قرار دهید تا عطر خوبی به سیر بدهد.
  2. با این روش سیر داخل یخچال یکسال ماندگاری دارد.
آخرین بروز رسانی در: 11 دسامبر 2023