طرز تهیه پنیر پیتزا خانگی با سرکه

طرز تهیه پنیر پیتزا خانگی

طرز تهیه پنیر پیتزا

پنیر پیتزا یکی از کاربردی ترین قسمت های آشپزی مخصوصا غذا های فست فودی و ساندویچی می باشد که بی شک و بدون اغزاق می توان گفت پنیر پیتزا یکی از خوشمزه ترین و محبوب ترین پنیر های دنیا می باشد و بهتر است بدانید در تقویم روی 5 سپتامبر روی جهانی پنیر پیتزا می باشد و کم کم این پنیر خوشمزه به ایران رسید و امروز بیشتر پیتزا و پیراشکی ها با پنیر پیتزا تهیه می شود. امروز طرز تهیه پنیر پیتزا کشدار را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

شیر خام محلی 1 کیلو
سرکه سفید 6 ق غذا خوری
نمک 1 ق غذا خوری

طرز تهیه پنیر پیتزا

مرحله اول: جوشاندن شیر

ابتدا باید شیر پر چرب محلی خام را داخل قابلمه بریزید دقت کنید شیر باید خام بدون جوشاندن باشد وگرنه شما در نهایت پنیر لاکتیکی بجای پنیر پیتزا خواهید داشت. سپس شیر را روی حرارت قرار دهید و زمانی که یکم گرم شد سرکه را باید قاشق قاشق اضافه تا شیر بریده شود ( انگشت خود را داخل شیر فرو کنید شیر باید داغیش در حدی باشد که انگشت را نسوزد ولی گرما را حس کند).

مرحله دوم: جمع کردن پنیر

در ادامه شیر بریده می شود و یک گوشه قابلمه جمع می شود و بعد زمانی که پنیر جمع شد با کمک یک کفگیر از داخل قابلمه جمع کنید و داخل یک صافی بریزید و آب آن را کاملا بگیرید و بعد نمک را به آب پنیر اضافه کنید و بگذارید آب و پنیر به جوش بیاید.

مرحله سوم: استراحت پنیر

پنیر آب کرفته شده را داخل آب پنیر قرار دهید و برای 20 ثانیه بگذارید بماند و بعد باید با دست خوب گرد کنید و فشار دهید تا آب اضافه گرفته شود و بعد داخل آب یخ برای 20 ثانیه بماند حالا باید این پروسه را 4 بار تکرار کنید یعنی داخل آب نمک در حال جوش بریزید و بعد آب یخ و آب را اضافه بگیرید و داخل یک کیسه فریزر قرار دهید و برای 7 الی 8 ساعت در فریزر بگذارید تا بماند و بعد یک 15 دقیقه در دمای محیط بگذارید و رنده درشت بزنید و بسته بندی کنید و در فریزر نگهداری کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور تهیه پنیر پیتزا رنده شده

  1. شیر در مرحله اول اصلا نباید به جوش بیاید و قل بزند.
  2. حتما از تکه های یخ داخل آب یخ استفاده کنید تا شوک به پنیر وارد شود.
  3. شیر باید خام و چرب باشد.
  4. از شیر گاو استفاده کنید زیرا شیر گوسفندی بو می دهد و صد در صد پنیری خوبی بدست نمی آید.
  5. شیر پاستوریزه اصلا برای تهیه این پنیر مناسب نیست زیرا چربی لازم گرفته شده است.
  6. درسته که جوشیدن زیاد شیر خام باعث میکروب ضدایی می شود ولی خب چون پنیر پیتزا بعدا دوباره درست می شود و حرارت می ببینید اصلا نگران ناسالم بودنش نباشید.
آخرین بروز رسانی در: 17 ژانویه 2024