دستور پخت شیرینی نخودچی خانگی بدون فر

طرز تهیه شیرینی نخودچی

شیرینی نخودچی

شیرینی نخودچی از شیرینی های بسیار محبوب و معروف عید نوروز می باشد که شما می توانید به راحتی این شیرینی را با قالب های مختلف قالب بزنید و با فر و بدون فر تهیه کنید. همه مواد در این رسپی به پیمانه گفته شده است و شما می توانید از یک پیمانه شیرینی پزی استفاده کنید و حتما یکی از مهم ترین فاکتور ها استفاده از آرد نخودچی تازه است و شما می توانید خودتان در منزل این شیرینی را تهیه کنید. برای روی این شیرینی می توانید خلال پسته خرد شده یا زعفران استفاده کنید و این شیرینی را برای عید نوروز تهیه کنید. اما می توانید امروز شیرینی نخودچی را به همراه فوت و فن و نکات مهم آن در این پست مشاهده کنید.

مواد لازم

آرد نخودچی 600 گرم معادل 4 لیوان
آرد سفید 150 گرم تقریبا 1 لیوان
پودر قند 300 گرم 2 لیوان
روغن جامد (روغن صاف قنادی) 300 گرم معادل 1 لیوان + 2 ق غذا خوری
هل آسیاب شده 1 ق مربا خوری

طرز تهیه شیرینی نخودچی

مرحله اول: آماده سازی

در مورد روغن می توانید هم از روغن صاف قنادی (جامد ) استفاده کنید و هم می توانید از روعن نیمه جامد همین حلبی ها استفاده کنید . اگر از نیمه جامدها استفاده می کنید حتما روغن را صاف کنید به این صورت که روعن را داخل ظرفی بریزین روی حرارت قرار دهید و صبر کنید تا آب شود و بعد از حرارت افتاد بزارین یخچال تا ببند. (من نصف روغن نیمه جامد و نصف روغن خیوانی استفاده کردم ) (روغن به دمای محیط برسد).

مرحله دوم: مخلوط کردن مواد

در ادامه آرد ها را داخل یک کاسه مخلوط و سه بار الک کنید و برای 5 دقیقه داخل تابه کمی تفت دهید و از روی حرارت بردارید تا بوی خامی آرد ها از بین برود و بعد پودر قند را نیز الک کنید و به همراه روغن و هل مخلوط کنید.

مرحله سوم: همزدن مواد

در ادامه باید پودر قند و روغن برای 5 دقیقه بزنید تا رنگ آن سفید و مثل خامه شود و بعد آرد ها را کم کم اضافه کنید و هم بزنید، دقت کنید مقدار آرد تقریبی است و کم کم اضافه کنید تا جایی که خمیر از حالت شل بودن خارج شود و اگر از مواد بردارید و گرد کنید در دست ترک نخورد.

مرحله چهارم: قالب زدن

نیاز به ورز دادن زیاد نیست روغن می افتد. بعد خمیر را داخل کیسه ۲۴ ساعت در محیط خنک و یا نیم ساعت در یخچال استراحت داده شود. خمیر را بین دو تا کیسه فریزر با وردنه به قطر یک سانت باز کنید و قالب بزنید، برای این که راحت هم از قالب بیرون بیاد ، قالب را کمی به آرد و بعد به خمیر . روش با قلمو زعفران بزنید.

مرحله پنجم: پخت شیرینی نخودچی

داخل سینی فر شیرینی ها را قرار دهید و به مدت 20 الی 25 دقیقه با دمای 160 درجه قرار دهید تا زیر شیرینی ها کمی تغییر رنگ دهد و برای پخت بدون فر نیز باید یک قابلمه بزرگ را بردارید و یک سینی گرد که داخل قابلمه مورد نظر جا شود را انتخاب کنید و شیرینی های قالب زدن را داخل آن قرار دهید و یک رینگ یا الک داخل قابلمه بگذارید و سینی را روی الک یا رینگ قرار دهید و برای 20 دقیقه زمان دهید تا شیرینی ها پخته شود و حتما باید قابلمه را به همراه دمکنی از 15 دقیقه قبل روی حرارت قرار دهید تا گرم شود و بعد سینی را داخل آن بگذارید و بعد از خارج کردن از فر اصلا به شیرینی ها دست نزنید وگرنه پودر می شوند و زمان دهید تا خنک شود. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت شیرینی نخودچی

  1. داخل قابلمه هیچ آبی نمیخواد بریزید این روش کاملا مثل فر هست و بهتر از شعله پخش کن استفاده کنید.
  2. زمان پخت در قابلمه و فر متفاوت است ولی در فر دست ساز زمان طولانی تر است پس بهتر است چک کنید.
  3. خمیر را زیاد ورز ندهید وگرنه به روغن می افتد و بعد از پخت سفت می شود.
  4. این مقدار به شما حدود 150 تا 180 عدد شیرینی می دهد.
  5. ماندگاری نخودچی بسیار بالاست ، توی ظرف درب بسته و در محیط خنک تا چندین ماه با کیفیت می ماند.
آخرین بروز رسانی در: 2 نوامبر 2023