دستور پخت زولبیا بازاری و آسان

طرز تهیه زولبیا

طرز تهیه زولبیا

زولبیا یکی از خوشمزه ترین شیرینی های سنتی ایرانی می باشد که شما می توانید خیلی راحت و ساده در خانه خودتان تهیه کنید زیرا هم سالم است و هم به صرفه. زولبیا از یک خمیر تهیه می شود و شما می توانید بدون نیاز به قالب مواد را داخل ظرف سس ریخته و داخل روغن سرخ کنید و در انتها داخل شربت قرار دهید. امروز طرز تهیه زولبیا را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

نشاسته گل (گندم) 1 لیوان
ماست 1 لیوان
آرد 1 ق غذا خوری
بیکینگ پودر 1/2 ق چای خوری

مواد لازم برای تهیه شربت

شکر 1 لیوان
آب 1 لیوان
زعفران 2 ق غذا خوری
گلاب 1/2 استکان
آبلیموترش 1 ق غذا خوری

طرز تهیه زولبیا

مرحله اول: تهیه شربت

ابتدا باید شربت را تهیه کنید برای این کار شکر و آب را داخل قابلمه ریخته و بدون هم زدن اجازه دهید تا با حرارت شروع به ذوب شدن شکر شود و بعد از 15 دقیقه گلاب و زعفران را اضافه کنید و بگذارید تا شربت حسابی غلیظ و به قوام برسد و در انتها باید آبلیموترش را برای شکرک نزدن اضافه کنید دقت کنید شربت باید بین انگشتان دست نخ بدهد و یا مقداری را داخل نعلبکی ریخته و در یخچال قرار دهید اگر روان بود یعنی به غلظت نرسیده و اگر مثل عسل حرکت می کرد یعنی به قوام رسیده از روی حرارت بردارید.

مرحله دوم: تهیه مایه زولبیا

در ادامه باید ماست و نشاسته گل را داخل کاسه بریزید و با قاشق خوب هم بزنید تا حسابی نشاسته داخل ماست باز شود و بعد آرد و بیکینگ پودر را اضافه کنید و هم بزنید به همین راحتی خمیر ما آماده شده است و اگر احساس می کنید گلوله های نشاسته داخل آن باقی مانده از یک صافی رد کنید.

مرحله سوم: سرخ کردن زولبیا

در ادامه باید داخل تابه روغن ریخته و مواد زولبیا را داخل یک قیف بریزید و سر آن را قیچی کنید یا برای راحتی از یک ظرف سس استفاده کنید و به صورت دلخواه داخل روغن بزنید تا سرخ و طلایی شود و بعد داخل شهد ولرم بریزید و به دلخواه می توانید چند ثانیه یا بیشتر قرار دهید این به ذائقه شما بستگی دارد که می خواهید شیرین یا رژیمی باشد. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت زولبیا

  1. ماست باید پر چرب باشد.
  2. اگر روغن داغ نباید زولبیا پف نمی کند و تو خالی نمی شود.
  3. مایه زولبیا را از بیرون به سمت مرکز بریزید این طوری زولبیا شکیل تری خواهید داشت.
  4. زولبیا ها را بعد از خنک شدن در ظرف درب دار و داخل یخچال نگهداری کنید این طوری تا چند روز هم تازه و ترد می مانند.
  5. دقت کنید کنید شهد باید گرم باشد نه داغ یعنی باید از داغی اولیه افتاده باشد اگر خیلی داغ باشه زولبیا نرم می شود.
آخرین بروز رسانی در: 11 مارس 2024