دستور پخت شیرینی پادرازی دو رنگ

طرز تهیه شیرینی پادرازی

طرز تهیه شیرینی پادرازی

شیرینی پادرازی یکی از شیرینی های بسیار خوشمزه و خوش طعم ایرانی می باشد که مخصوص شهر قزوین است البته در شهر های دیگر با رسپی های مختلف نیز تهیه می شود ولی می توان گفت یکی از شیرینی های اصیل این شهر است که به عنوان سوغات نیز استفاده می شود. ما در آموزش های قبلی طرز تهیه شیرینی نخودچی، شیرینی پفکی گردویی را به شما آموزش دادم و امروز طرز تهیه شیرینی پادرازی را به شما یاد خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

آرد سفید قنادی ۱۵۰ گرم (۱ پیمانه)
پودر قند ۷۵ گرم (نصف پیمانه)
روغن جامد ذوب شده خنک 70 گرم (۱/۳ پیمانه) می تونید در صورت نیاز ۱ الی ۲ ق چ هم اضافه کنید
پودر هل ۱/۲ ق چای خوری
وانیل 1/2 ق چای خوری
پودر کاکائو 1 ق چای خوری

طرز تهیه شیرینی پادرازی

مرحله اول: آماده سازی

ابتدا باید مواد را در دمای محیط قرار دهید تا هم دما شوند و بعد روغن جامد را ذوب کنید و در دمای محیط قرار دهید تا کاملا خنک شود.

مرحله دوم: هم زدن مواد

در ادامه باید روغن و پودر قند و هل و وانیل را داخل یک کاسه ریخته و با دور تند همزن برقی برای 3 الی 4 دقیقه بزنید تا کمی کرم رنگ و حجیم شود و حتما بین کار دور گیری کنید تا مواد به طور یکنواخت هم بخورد.

مرحله سوم: افزودن آرد

آرد را روی مواد الک کنید و ابتدا با لیسک هم بزنید و بعد دستکش انداخته و با نوک انگشت مواد را خوب جمع کنید و اگر مواد در این مرحله خیلی حالت پودری داشت مجاز هستید چند قاشق روغن اضافه کنید در غیر این صورت روغن اضافه نکنید.

مرحله چهارم: پخت شیرینی

خمیر را به دو قسمت تقسیم کنید و یکی را وانیلی داخل نایلون قرار دهید و به یکی دیگر پودر کاکائو بزنید و هم بزنید و داخل نایلون قرار دهید و برای 1 ساعت در یخچال قرار دهید و اگر دمای محیط خنک است در دمای محیط بگذارید و بعد از یک ساعت از خمیر به اندازه های 6 گرم بردارید و در دست گرد کنید و بعد مانند عکس به آن فرم دهید و داخل سینی قرار دهید و کمی تخم خرفه بپاشید و در فر گازی از قبل گرم شده به مدت 10 دقیقه بگذارید تا پخته شود و بعد صبر کنید تا کاملا خنک شود و بعد از روی سینی جدا کنید. برای پخت در تابه دو طرفه نیز باید کف تابه کاغذ روغنی قرار دهید و روی تابه دمکنی بگذارید و برای 10 دقیقه صبر کنید تا پخته شود. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت شیرینی پادرازی

  1. برای پخت در فر برقی 150 و توستر 140 تنظیم کنید.
  2. زیر شیرینی ها نباید تغییر رنگ دهد.
  3. حتما باید فر از 15 دقیقه قبل گرم شود و طبقه وسط قرار دهید و ترجیحا چرخش هوا یا کانوکشن روشن باشد.
  4. این شیرینی چون تخم مرغ ندارد به مدت 6 ماه در یخچال و یا جای خنک و برای یک سال در فریزر قابل نگهداری است.
آخرین بروز رسانی در: 5 مارس 2024