دستور پخت شیرینی کشمشی ساده بدون فر با روغن مایع

طرز شیرینی کشمشی

طرز شیرینی کشمشی

شیرینی کشمشی یکی از شیرینی های بسیار خوشمزه و ساده و محبوب ایرانی می باشد که شما می توانید این شیرینی خوشمزه را با روغن مایع تهیه و بدون نیاز به کره تهیه کنید. شما می توانید شیرینی کشمشی را با فر و بدون فر تهیه کنید. برای تهیه شیرینی کشمشی در خانه باید همه مواد را با کمک یک لیوان دسته دار فرانسوی یا ترازو اندازه گیری کنید. از کشمش پلویی و تمیز شده بهتر است استفاده کنید. امروز در پارسی دی طرز تهیه شیرینی کشمشی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

کره یا روغن صاف 75 گرم معادل 1/2 پیمانه
روغن مایع 1 ق سوپ خوری
پودر قند 100 گرم معادل 1/2 پیمانه
وانیل 1/4 ق چای خوری
تخم مرغ 1 عدد
آرد 150 گرم معادل 1 پیمانه
نمک 1 پنس
کشمش 70 گرم

طرز تهیه شیرینی کشمشی

مرحله اول: هم زدن کره

کره نرم شده در دمای محیط را با روغن مایع و پودرقند ترکیب کنید. ابتدا با قاشق ترکیب کنید که پودرقند در هوا پراکنده نشود سپس برای 3 دقیقه با همزن بزنید تا کاملا ترکیب شوند. دستکش دست کنید و برای حدود 2 دقیقه مواد را با دست ورز دهید و سعی کنید از کف دست برای ورز دادن استفاده کنید. به این حالت در اصطلاح قنادی کف رفتن می گویند.

مرحله دوم: افزودن تخم مرغ

از ورز دادن بیش از حد مواد خودداری کنید که باعث به روغن افتادن و خشک و سفت شدن شیرینی می شود. وانیل و تخم مرغ را به مواد اضافه کنید و برای 1 تا 2 دقیقه با همزن بزنید.

مرحله سوم: افزودن کشمش

کشمش ها را از قبل بشویید و در آبکش یا روی حوله آشپزخانه بریزید تا رطوبت آنها خشک شود سپس کشمش و نمک را به آرد سه بار الک شده اضافه و مخلوط کنید.

مرحله چهارم: پخت شیرینی کشمشی

مواد خشک را به ظرف اضافه کنید و با لیسک کاملا مخلوط کنید. مایه شیرینی را در قیف بریزید و شروع به پایپ کردن مایه به اندازه یک گردو روی کاغذ روغنی کنید و حتما بین شیرینی ها فاصله باشد زیرا در فر پهن و بزرگ خواهند شد. می توانید با استفاده از دو قاشق مایه شیرینی را به سینی انتقال دهید.برای اینکه شیرینی ترک داشته باشد در این مرحله میتوانید مقداری پودرقند روی آنها الک کنید. فر را برای 15 دقیقه با دمای 180 درجه گرم کنید. سینی را برای 7 تا 12 در فر قرار دهید و از کنار فر تکان نخورید و به محض اینکه کمی لبه های شیرینی طلایی شد شیرینی را از فر خارج کنید. برای پخت بدون فر نیز باید کف یک تابه دو طرفه کاغذ روغنی انداخته و شیرینی ها را روی آن قرار دهید و زیر آن را کم کنید و برای 10 الی 15 دقیقه زمان دهید تا شیرینی پخته شود و حتما باید تابه را از قبل با شعله پخش کن گرم کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت شیرینی کشمشی

  1. در زمانی که فر گرم میشود میتوانید سینی را در یخچال قرار دهید.
  2. شیرینی نباید تغییر رنگ محسوسی داشته باشد اما دقت کنید که خوب بپزند و مرکز شیرینی خام نباشد.
  3. شیرینی ها به راحتی از کاغذ جدا می شوند و همین که از حرارت و داغی افتادند آنها را به ظرف دردار انتقال دهید و ترجیحا روی شیرینی ها سلفون بکشید که خشک نشوند.
آخرین بروز رسانی در: 10 ژوئن 2023