دستور پیراشکی کرم دار بازاری بدون فر با پیمانه لیوان

طرز تهیه پیراشکی کرم دار

طرز تهیه پیراشکی

پیراشکی یکی از خوشمزه ترین و جذاب ترین شیرینی جاتی می باشد که بین ما ایرانی ها بسیار محبوب است و شما می توانید با کرم مخصوص خانگی که از نشاسته ذرت و شیر یا تهیه می شود و شما می توانید پیراشکی را داخل تابه سرخ کنید و نیازی به فر ندارید ولی اگر می خواهید پیراشکی شما رژیمی تر باشد می توانید خمیر را داخل فر نیز قرار دهید. خمیر پیراشکی باید کاملا نرم و لطیف باشد. اما اگر دوست دارید یک پیراشکی کرم دار درجه یک بازاری تهیه کنید حتما این پست را دنبال کنید.

مواد لازم

کره یا مارگارین 70 گرم
تخم مرغ 2 عدد
شکر 4 ق غذا خوری
وانیل  1/4 قاشق چای خوری
نمک  1/4 قاشق چای خوری
آب ولرم یا شیر 1 پیمانه
خمیر مایه 1 ق غذا خوری
آرد 4 الی 4.5 پیمانه

مواد لازم برای تهیه کرم مخصوص

نشاسته ذرت 1/4 پیمانه
شیر 1/5 پیمانه
شکر 1/2 پیمانه
وانیل 1/4 ق چای خوری

طرز تهیه پیراشکی کرم دار

مرحله اول: مخلوط کردن

کره نرم و 3 قاشق شکر و وانیل و نمک را با هم مخلوط کنید. 1 لیوان آب یا شیر ولرم+خمیر مایه فوری+1 قاشق شکر را مخلط و روی ظرف را بپوشانید و 5 دقیقه صبر کنید تا خمیر مایه عمل آمده و کف کند. خمیر مایه عمل آمده را به سایر مواد افزوده و آرد الک شده را به تریج اضافه و هم بزنید تا خمیر در ظرف جمع شود، روی سطح کار کمی آردپاشیده و خمیر را برای 10 دقیقه ورز دهید و یا می توانید از استند میکسر استفاده کنید.

مرحله دوم: استراحت خمیر

سعی کنید با ورز دادن چسبندگی خمیر را بگیرید و آرد اضافی به خورد خمی رندهید وگرنه خمیر خشک و سفت می شود و بعد خمیر را داخل کاسه چرب شده قرار دهید و روی آن را بپوشانید و برای 1 الی 1.5 ساعت در جای گرم استراحت دهید تا حجم خمیر دو برابر شود.

مرحله سوم: کاتر زدن خمیر

سپس با مشت پف خمیر را بگیرید و هر بار مقداری از خمیر را روی سطح آردپاشی شده به ضخامت 1 سانت باز کرده و کاتر بزنید. خمیر کاتر زده شده را روی کاغذ آردپاشی شده قرار داده و روی آنها را بپوشانید و 20 تا 30 دقیقه استراحت دهید تا خمیر دوباره پف کند. سپس به آرامی طوری که پف خمیر نخوابد آنرا در روغن داغ و تقریبا زباد با حرارت متوسط سرخ کنید. پیراشکی های سرخ شده را روی دستمال قرار دهید تا روغن اضافی گرفته شود. وقتی کاملا خنک شده باید کرم تهیه شده را وسط آن قرار دهید.

مرحله چهارم: تهیه کرم مخصوص

نشاسته ذرت را با چند قاشق از شیر مخلوط کنید و هم بزنید تا مواد یکدست شود و بعد داخل یک قابلمه بریزید و آن شکر و مابقی شیر اضافله کنید و روی حرارت قرار دهید و هم بزنید تا غلظت برسد. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت پیراشکی کرم دار

  1. می توانید در تهیه کرم بجای شیر از آب استفاده کنید و یا از کرمفیل نیز برای پر کردن پیراشکی ها استفاده کنید.
  2. می توانید کرم آماده شده را داخل یخچال قرار دهید تا خنک شود.
  3. کرم باید غلیظ باشد و رد قاشق روی آن محو نشود.
  4. با این دستور حدود 14 الی 16 عدد پیراشکی خواهید داشت.
  5. میزان آرد در همه نان ها تقریبی است و باید در حین ورز دادن کم کم آرد اضافه و ورز داد تا جایی که خمیر به دست نچسبد ولی کاملا لطیف بوده و خشک نشود.
آخرین بروز رسانی در: 25 ژوئن 2023