دستور پخت شیرینی برنجی قنادی با روغن جامد به روش قزوینی

طرز تهیه شیرینی برنجی

طرز تهیه شیرینی برنجی

شیرینی برنجی یکی از شیرینی های بسیار خوشمزه می باشد که شما می توانید به راحتی در خانه این شیرینی را تهیه کنید. این شیرینی بسیار خوشمزه و لطیف است و در شهر قزوین بیشتر تهیه می شود و شما می توانید در دو مدل ساده و زعفرانی این شیرینی را تهیه کنید. بهتر است برای تهیه این شیرینی از آرد برنج خانگی استفاده کنید و از یک الک یا حریر رد کنید تا بسیار نرم و لطیف شود. اگر دوست دارید یک شیرینی برنجی خوشمزه در خانه تهیه کنید حتما این رسپی را دنبال کنید.

مواد لازم

تخم مرغ 1 عدد
زرده 1 عدد
روغن جامد یا صاف قنادی 2 لیوان
پودر شکر 2 لیوان
آرد برنج 8 لیوان
گلاب 1 لیوان
خرفه و زعفران به مقدار دلخواه

طرز تهیه شیرینی برنجی

مرحله اول: آماده سازی

ابتدا باید آرد برنج خانگی را تهیه کنید برای این کار می توانید از برنج مرغوب استفاده کنید و در دمای محیط قرار دهید تا خشک شود و بعد آسیاب کنید و از الک چندین بار رد کنید یا از جای معتبر بخرید. پودر شکر یا شکر دانه ریز تهیه کنید برای پودر شکر باید شکر را داخل آسیاب بریزید و چند پالس بزنید تا پودری شود.

مرحله دوم: هم زدن مواد

برای تهیه روغن صاف باید روغن جامد قنادی را یک بار ذوب کنید و در یخچال قرار دهید تا خودش را دوباره بگیرد و بعد روغن را به همراه شکر و گلاب و یک عدد تخم مرغ کامل با همزن دستی بزنید تا مواد یکدست شود و می توانید در این مرحله به دلخواه زعفران اضافه کنید.

مرحله سوم: افزودن آرد برنح

در ادامه باید آرد برنج را اضافه کنید و خمیر را هم بزنید تا یکدست شود و با نوک انگشت خمیر را ورز دهید تا یکدست شود و در این مرحله مشاهده می کنید که خمیر شل است و اصلا نباید نگران باشید آن را داخل یک نایون یا ظرف دربسته قرار دهید و برای 24 ساعت در یخچال قرار دهید تا خودش را بگیرد.

مرحله چهارم: کاتر زدن

بعد از 24 ساعت خمیر را کمی ورز دهید، دقت کنید نباید خیلی ورز دهید وگرنه خمیر به روغن می افتد و بعد با هر قالب که دوست دارید شیرینی را کاتر بزنید و بدون نیاز به کاغذ روغنی داخل سینی فر قرار دهید و به دلخواه روی آن خرفه بپاشید. فر را با دمای 180 روشن کنید.

مرحله پنجم: پخت شیرینی برنجی

سینی فر را با دمای 170 به مدت 30 دقیقه بگذارید تا پخته شود دقت کنید پای فر باشید به محض این که رنگ زیر شیرینی تغییر کرد از فر خارج کنید و صبر کنید تا کاملا سرد شود و بعد از روی سینی جدا کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت شیرینی برنجی

  1. می توانید بجای پودر شکر از پودر قند نیز استفاده کنید.
  2. زمان پخت تقریبی است و دقت کنید شیرینی برنجی به فر زیاد داغ نیاز ندارد و باید مغز پخت شود و زیاد زیر شیرینی تغییر نکند.
  3. می توانید بجای تخم خرفه از خلال پسته خرد شده نیز استفاده کنید.
  4. تخم خرفه با سیاه دانه بسیار متفاوت است و طعم شیرینی با سیاه دانه کاملا تغییر می کند.
  5. می توانید برای کاتر زدن از مواد گلوله بگیرید و مهر بزنید یا کاتر بزنید.
  6. گلوله ها را زیاد بزرگ نگیرید و گرنه وسط شیرینی خام می ماند.
  7. بجای روغن می توانید از روغن کرمانشاهی استفاده کنید.
  8. اگر می خواهید زعفران اضافه کنید باید خیلی غلیظ باشد.
  9. گلاب زیاد نریزید زیرا باعث سفت شدن شیرینی می شود.
آخرین بروز رسانی در: 27 ژوئن 2023