دستور پخت شیرینی مشهدی با پیمانه لیوان و روغن جامد

طرز تهیه شیرینی مشهدی

طرز تهیه شیرینی مشهدی

شیرینی مشهدی از یک خمیر بسیار ساده تهیه می شود و شما می توانید وسط شیرینی ها را با بریلو یا مارمالاد دلخواه تزیین و پز کنید و روی آن شکلات ذوب شده بریزید و یا می توانید کمی پودر پسته نیز بپاشید. این شیرینی با روغن جامد تهیه می شود و اگر روغن نیمه جامد است باید اجازه دهید تا یک بار ذوب شود و دوباره در یخچال قرار دهید تا خودش را بگیرد. همه مواد به پیمانه گفته شده است تا بتوانید مواد را راحت تر اندازه گیری کنید. اگر دوست دارید یک شیرینی مشهدی خوشمزه تهیه کنید همراه ما باشید.

مواد لازم

آرد 300 گرم معادل 2 پیمانه
روغن جامد 150 گرم معادل 3/4 پیمانه
پودر قند 50 گرم معادل 1/3 پیمانه
تخم مرغ 1 عدد
شیر 2 ق غذا خوری
عسل یا شربت بار 2 ق غذا خوری
وانیل نوک ق چای خوری
بریلو و شکلات ذوب شده به مقدار لازم

طرز تهیه شیرینی مشهدی

مرحله اول: مخلوط کردن مواد

ابتدا باید همه مواد را اندازه گیری کنید و در دمای محیط قرار دهید. ابتدا اگر روغن جامد نیمه جامد است باید آن را ابتدا ذوب کنید و بعد در یخچال قرار دهید تا خودش را بگیرد. در ادامه روغن را با همزن برقی بزنید تا یکدست شود و بعد پودر قند را به آن اضافه کنید و هم بزنید تا حجم بگیرد و سفید رنگ شود.

مرحله دوم: افزودن تخم مرغ

در ادامه تخم مرغ و وانیل را اضافه کنید و هم بزنید بعد عسل و شیر را اضافه کنید و هم بزنید و بعد همزن را کنار قرار دهید و بعد آرد را الک کنید و کم کم اضافه کنید و با لیسک هم بزنید و به دقت کنید به هیچ وجه نباید خمیر را ورز ندهید بعد خمیر را داخل کیسه فریزر قرار دهید و برای 1 ساعت داخل قرار دهید تا استراحت کند.

مرحله سوم: باز کردن خمیر

حالا خمیر را بین دو نایلون قرار دهید  با وردنه باز کنید و با قالب دلخواه خود که مخصوص شیرینی مشهدی می باشد کاتر بزنید. فر را با دمای 180 روشن کنید تا برای 15 دقیقه گرم شود.

مرحله چهارم: پخت شیرینی مشهدی

حالا شیرینی های کاتر خورده را روی سینی کاغذ روغنی قرار دهید و بعد به مدت 10 الی 15 دقیقه قرار دهید تا پخته شود بعد از این زمان سینی را از فر خارج کنید و زمان دهید تا خنک شود و بعد شیرینی را مارمالاد بزنید و روی هم قرار دهید و به دلخواه می توانید تزیین کنید، برای تزیین می توانید با شکلات بن ماری شده تزیین کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت شیرینی مشهدی

  1. بیش از حد آرد اضافه نکنید، باعث سنگینی و خشک و سفت شدن می شود.
  2. خمیر را ورز ندهید زیرا به روغن میفتد.
  3. این میزان مواد حدودا 750 گرم شیرینی می دهد که تعداد با توجه به کاتر متفاوت است.
  4. ماندگاری این شیرینی 7 تا 10 روز داخل ظرف دربسته و در محیط خنک قرار دهید.
  5. آب خور آرد ها متفاوته آرد را کم کم اضافه کنید وقتی خمیر جمع شد دیگ آرد نزنید.
آخرین بروز رسانی در: 25 جولای 2023