دستور پخت نان برنجی با پیمانه و روغن مایع به روش قنادی

طرز تهیه نان برنجی

طرز تهیه نان برنجی

نان برنجی یکی از شیرینی های سنتی ایرانی می باشد که شما می توانید برای عید نوروز این شیرینی خوشمزه و ترد را راحت کنید زیرا قرار است همه مواد به پیمانه گفته شده است که کار شما را راحت کرده و می توانید در طعم ساده یا زعفرانی یا کاکائویی تهیه کنید. بافت این شیرینی بسیار نرم است که در دهان آب می شود و شما می توانید در مقدار کم تهیه کنید و بعد اگر دوست داشتید در مقدار بیشتری تهیه کنید این شیرینی ماندگاری بسیار بالایی ارد و شما می توانید برای 2 ماه در فریزر نگهداری کنید. اما اگر دوست دارید شیرینی یا نان برنجی درجه یک به روش قنادی ها تهیه کنید پس همراه ما باشید.

مواد لازم

آرد برنج 1 لیوان + 2/3 لیوان
آرد معمولی 2/3 لیوان
کره 200 گرم
پودر قند الک شده 2/3 لیوان
روغن مایع 2 ق غذا خوری
گلاب 2 ق غذا خوری
تخم مرغ 1 عدد
هل یا اسانس چند قطره یا 1/2 ق چای خوری پودری

طرز تهیه نان برنجی

مرحله اول: مخلوط کردن

ابتدا باید آرد ها را باهم مخلوط و سه بار الک کنید تا سبک شود و بهتر است از آرد برنج خانگی برای تهیه این شیرینی استفاده کنید و چند بار از یک پارچه حریر عبور دهید.

مرحله دوم: افزودن کره

حالا نیمی از آرد ها را داخل آن یک کاسه بریزید و به آن کره به دمای محیط رسیده و روغن مایع را اضافه کنید و با پشت قاشق مخلوط کنید تا آرد هنگام روشن شدن همزن برقی به هوا نپاشد و بعد با همزن برقی برای 5 دقیقه مواد را خوب هم بزنید و در حین هم زدن حتما باید دورگیری کنید تا بوی کره حسابی گرفته شود و مواد به طور کامل هم بخورد.

مرحله سوم: افزودن تخم مرغ

در ادامه باید پودر قند و هل و تخم مرغ را نیز به مواد ا ضافه کنید و برای 2 دقیقه مواد را هم بزنید و بعد باقی آرد را اضافه کنید و هم بزنید و برای 5 دقیقه دیگر مواد را هم بزنید.

مرحله چهارم: تهیه نان برنجی

در ادامه از مواد خمیری بردارید و در دست گرد کنید و با کمک مهر مخصوص نان برنجی روی خمیر بزنید و کف سینی کاغذ روغنی قرار دهید و شیرینی را روی آن قرار دهید و به دلخواه روی آن خرفه باشید و بعد داخل فر از قبل گرم شده به مدت 10 دقیقه با دمای 180 قرار دهید تا پخته شود و بعد از این که کاملا سرد شود و بعد از روی سینی جدا کنید و سرو کنید برای پخت بدون فر داخل یک تابه دو طرفه قرار دهید و واشر تابه را خارج کنید و برای 15 دقیقه بگذارید تا پخته شود. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت نان برنجی

  1. در توستر با دمای 150 به مدت 10 دقیقه قرار دهید.
  2. این دستور شیرینی قیف نمیخوره چون موادش سفته وباید با دست فرم بدید،اما اگر میخواید قیف بزنید هنگامی که تخم مرغ و گلاب و اضافه میکنید نصف لیوان اب یا شیر هم اضافه کنید وباقی مراحل ،اب یا شیر برای شل شدن مواده تا بتونید قیف بزنید.
  3. اگر برای یک هفته یا دو هفته می خواید داخل یخچال در ظرف دربسته نگه دارید می توانید ۲۰۰ گرم را هم کره استفاده کنید.
  4. می توانید  ۱۰۰ گرم کره بریزید ۱۰۰ گرم روغن صاف قنادی که ماندگاری همان یکی دو هفته داخل یخچال می ماند.
  5. اگر می خواهید شیرینی رو برای یکی دو ماه فریز کنید داخل ظرف دربسته باید بجای کره از روغن صاف قنادی استفاده کنید.
آخرین بروز رسانی در: 19 آگوست 2023