دستور پخت شیرینی نخودچی بدون استراحت با روغن جامد

طرز تهیه شیرینی نخودچی بدون استراحت

طرز تهیه شیرینی نخودچی

شیرینی نخودچی بدون استراحت یا شیرینی نخودی یکی از شیرینی های مخصوص و اصیل ایرانی می باشد که شما می توانید این شیرینی را به روش سنتی در خانه برای عید نوروز تهیه کنید و به دلخواه می توانید برای تزیین از نگین خوراکی یا خلال پسته یا زعفران استفاده کنید. شیرینی نخودچی ماندگاری بالایی دارد و بهتر است برای تهیه آن از آردنخودچی مرغوب استفاده کنید تا کیفیت شیرینی بالا برود یا می توانید خودتان در خانه آردنخودچی تهیه کنید. امروز طرز تهیه شیرینی نخودچی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

آرد نخود 250 گرم معادل 2.5 پیمانه
آرد سفید یا گندم 1 ق غذا خوری
پودر قند 90 گرم معادل 1 لیوان
روغن جامد یا نیمه جامد 100 گرم معادل 1/2 پیمانه
پودر هل 1/2 ق غذا خوری

طرز تهیه شیرینی نخودچی

مرحله اول: آماده سازی

ابتدا همه مواد لازم را در دمای محیط قرار دهید تا هم دمای محیط شود و بعد به کمک پیمانه شیرینی پزی یا یک لیوان دسته دار فرانسوی مواد را اندازه گیری کنید و بعد 3 ق غذا خوری از آرد نخودچی بردارید و آرد سفید را به آن اضافه کنید و بعد آرد ها را الک کنید و کنار قرار دهید، پودر قند را نیز الک کنید تا اگر دانه ی درشتی داخل آن باشید گرفته شود.

مرحله دوم: مخلوط کردن مواد

روغن جامد یا نیمه جامد را داخل کاسه ریخته و به آن پودر هل و پودر قند الک شده را اضافه کنید و با لیسک مواد را خوب هم بزنید تا پودر قند به خرد مواد برود و بعد باید کم کم مخلوط آرد ها را اضافه کنید و ابتدا با لیسک هم بزنید تا مواد کمی مخلوط شود و بعد با نوک انگشت آرد را به خورد خمیر بدهید.

مرحله سوم: ورز دادن مواد

مواد را با نوک انگشت هم بزنید تا کم کم خمیر شکل بگیرد و یا می توانید 3 بار از چرخ گوشت یا خرد کن رد کنید تا منسجم شود از هر روشی که برای جمع کردن خمیر استفاده می کنید نباید به روغن بیفتد و ورز دادن با نوک انگشت کمی صبر و حوصله بیشتری می خواهد و زمانی که خمیر جمع شد خمیر آماده شده است و نیازی به استراحت ندارد.

مرحله چهارم: پخت شیرینی نخودچی

خمیر را بین دو نایلون به ارتفاع 1 سانت باز کنید. حالا باید از کاتر مخصوص شیرینی نخودی استفاده کنید و خمیر را برش بزنیدو به دلخواه می توانید خلال پسته یا زعفران یا نگین استفاده کنید و بعد شیرینی را روی سینی فر که ترجیحا سیاه نباشد از ورقه گالوانیزه استفاده کنید تا زیر شیرینی زیاد تغییر رنگ ندهد و بعد در فر گازی با دمای 150 درجه به مدت 15 دقیقه بگذارید تا پخته شود و بعد از پخت باید صبر کنید تا کاملا سرد شود و بعد از روی سینی جدا کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت شیرینی نخودچی

  1. اگر پودر قند و آرد را الک نکنید در آخر شیرینی شما ترک می خورد.
  2. اصلا نیازی به کاغذ روغنی نیست و اصلا چرب نکنید.
  3. جای پودر قند می توانید شکر را آسیاب کنید و از الک رد کنید.
  4. توستر کمترین درجه که 100 است به مدت 12 دقیقه قرار دهید.
  5. بعد از پخت 1 ساعت اصلا به شیرینی ها دست نزید تا کامل خنک شود.
آخرین بروز رسانی در: 4 نوامبر 2023