دستور پخت شیرینی پنجره ای با قالب مرحله به مرحله

طرز تهیه شیرینی پنجره ای

شیرینی پنجره ای

شیرینی پنجره ای یکی از شیرینی های سنتی ایرانی می باشد که خیلی راحت تهیه می شود و داخل روغن سرخ می شود و در انتها روی آن پودر قند می پاشند. این شیرینی خوشمزه از چند قلم مواد ساده و در دسترس تهیه شده است و شما برای تهیه آن حتما نیاز به قالب شیرینی پنجره ای دارید که در شکل های مختلف در قنادی ها موجود است. امروز طرز تهیه شیرینی پنجره ای را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

تخم مرغ 3 عدد
نشاسته گل یا نشاسته گندم ۵۰ گرم ( تقریبا یک سوم لیوان)
آرد سفید ۵۰ گرم (یک سوم لیوان)
آرد برنج ۱۵ گرم (۱/۵ ق غ)(قابل حذف)
گلاب 4 ق غذا خوری
پودر قند به مقدار لازم
روغن برای سرخ کردن به مقدار لازم

طرز تهیه شیرینی پنجره ای

مرحله اول: مخلوط کردن مواد

ابتدا باید نشاسته و گلاب را داخل یک کاسه بریزید و باهم مخلوط کنید تا یکدست شود و بعد تخم مرغ ها را به مواد اضافه کنیدو هم بزنید تا تخم مرغ ها از لختگی خارج شود.

مرحله دوم: استراحت مواد

در ادامه باید آرد ها را باهم مخلوط کنید و الک کنید و به مواد اضافه کنید و هم بزنید و در دمای محیط برای نیم ساعت زمان دهید تا استراحت کنید حتما استراحت را در نظر بگیرید زیرا در کیفیت نهایی تاثیر دارد. سپس موادر از یک صافی رد کنید تا اگر گلوله دارد گرفته شود و مواد یکدست شود.

مرحله سوم: سرخ کردن شیرینی پنجره ای

روغن را داخل یک شیرجوش بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا گرم شود و بعد قالب مخصوص شیرینی پنجره ای را داخل روغن قرار دهید تا گرم شو و بعد داخل مواد قرار دهید به طوری که تا ارتفاع قالب فرو ببرید بعد داخل روغن داغ قرار دهید و تکان دهید تا از قالب جدا شود و بعد بگذارید تا طلایی شود و داخل یک صافی قرار دهید تا روغن اضافی آن از بین برود و بعد روی آن پودر قند بپاشید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت شیرینی پنجره ای

  1. گرم بودن قالب شیرینی بسیار مهم است اگر قالب گرم نباشد مواد به آن نمی چسبد و اگر قالب خیلی داغ باشد مواد داخل مواد می پزد و ممکن است چند تایی اول را خراب کنید ولی کم کم دستتون می آید.
  2. در طول پخت مواد را چند بار هم بزنید زیرا مواد به دلیل نشاسته که دارد به مرور ته نشین می شود.
  3. شیرینی ها را بعد از پخت روی هم قرار ندهید وگرنه خمیری می شود.
  4. با این مقدرا شما حدود 35 شیرینی خواهید داشت به سایز متوسط حدود 400 گرم می شود.
  5. ماندگاری دو هفته در یخچال هست سلفون کشیده و نگه داری کنید . می تونید پودر قند نزنید و زمان مصرف استفاده کنید.
آخرین بروز رسانی در: 17 فوریه 2024