دستور پخت حلیم بلغور گندم مثل بیرون

طرز تهیه حلیم با بلغور گندم

طرز تهیه حلیم با بلغور گندم

حلیم بلغور گندم یکی از خوشمزه ترین و بهترین حلیم ها می باشد که شما می توانید با گوشت یا مرغ به راحتی در خانه در 2 ساعت تهیه کنید اگر زودپز دارید می توانید برای سهولت در کار از زودپز استفاده کنید و این حلیم را برای صبجانه و افطار در ماه مبارک رمضان تهیه کنید. امروز طرز تهیه حلیم بلغور گندم را به همراه تمام نکات مهم آن به شما یاد خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

بلغور گندم 250 گرم
آب به مقدار لازم
گوشت گوسفندی بدون چربی با استخوان 200 گرم
پیاز 2 عدد
چوب دارچین ۱ عدد یا پودر دارچین نصف ق چای خوری
نمک به میزان لازم
برگ بو 2 عدد
دارچین، شکر و روغن، کنجد برای تزیین

طرز تهیه حلیم بلغور گندم

مرحله اول: پخت بلغور گندم

ابتدا باید بلغور گندم از شب قبل یا برای 3 ساعت خیس کنید و آب خیس خورده را خالی کنید و با چند لیوان آب بگذارید تا پخته شود و بعد برای 2 ساعت بگذارید تا کاملا پخته شود دقت کنید درب قابلمه نیمه باز باشد تا سر نرود و در حین کار هم بزنید.

مرحله دوم: پخت گوشت

برای پخت گوشت باید گوشت را به همراه پیاز 4 قاچ شده و دارچین و برگ و آب جوش داخل قابلمه یا زودپز بریزید و برای چند ساعت بگذارید تا کاملا پخته و له شود.

مرحله سوم: میکس کردن مواد

بعد از سه ساعت بلغور پخته شده را داخل مخلوط کن بریزید و خوب میکس کنید یا از گوشتکوب برقی استفاده کنید  خوب هم بزنید تا یکدست و پوست بلغور جدا شود و بعد پوست های را دور بریزید و مواد صاف شده را مجدد به قابلمه برگردانید و هم بزنید تا غلیظ تر شود.

مرحله چهارم: تهیه حلیم بلغور گندم

بعد از پخت گوشت را از قابلمه خارج کنید و ریش ریش کنید و آب گوشت را نیز صاف کنید، گوشت ریش شده را با کمی نمک داخل یک کاسه بریزید و با کمی بلغور پخته شده خوب مخلوط کنید و هم بزنید و به قابلمه اضافه کنید و خوب هم بزنید و کمی از آب گوشت صاف شده بریزید و خوب هم بزنید تا غلیظ و کشدار شود ودر انتها نمک حلیم را تست کنید و داخل ظرف بریزید و روی حلیم به دلخواه پودر دارچین و کره و کنجد بپاشید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت حلیم بلغور گندم

  1. اگر زمانی که گوشت را اضافه کردید گلوله شد با گوشتکوب کمی بکوبید تا یکدست شود یا ترکیب گوشت ریش شده را کم کم اضافه کنید و هم بزنید.
  2. می توانید بجای بلغور گندم از گندم پوست کنده نیز استفاده کنید.
  3. راز کشدار شدن حلیم کوبیدن گوشت با گوشت و کمی از مواد حلیم است.
  4. نیم ساعت آخر پیوسته هم بزنید تا کشدار شود و ته نگیرد.
  5. می توانید بجای گوشت از سینه مرغ استفاده کنید.
آخرین بروز رسانی در: 13 مارس 2024